Almanya'da Mısır zirvede... Antalya için toparlanma sinyali

Almanya'da Mısır zirvede... Antalya için toparlanma sinyali
sayfayı yazdır, turizm ajansı
15 Haziran 2017, 14:56
Almanya pazarındaki son verilere göre; Mısır’ın Hurghada destinasyonuna yönelik talep 2 kat artış gösterdi. İşte Almanlar arasında popüler olan destinasyonlara yönelik son gelişmeler…

Almanya pazarındaki son verilere göre, Mısır’ın Hurghada destinasyonuna yönelik talep 2 kat artış gösterirken; Yunanistan destinasyonlarına yönelik talepte gerileme yaşandı. Almanya pazarında geçtiğimiz ay artış kaydeden bir diğer destinasyon da Kanarya Adaları oldu.

Alman rezervasyon portalı Traveltainment’ın verilerine göre; paket tur satışlarında Mayıs ayının lideri Mısır’ın en önemli destinasyonları arasında yer alan Hurghada oldu. Hurghada’ya yönelik rezervasyonlarda geçtiğimiz yılın Mayıs ayına göre % 102’lik bir artış yaşandı.

2017 yılının ilk dört ayında da artış yaşayan Mısır’ın; Mayıs ayında kaydettiği rakamla geçtiğimiz yılın rakamlarını geride bıraktı ve Almanya pazarında geri dönüşünün göstergesi oldu.

İspanya’da ise geçtiğimiz Mayıs ayında, Kanarya Takımadaları’nın 3 büyük adasına yönelik talepte çift haneli büyüme rakamları kaydedildi. Buna göre Las Palmas ve Fuerteventura Adaları’na yönelik talepte % 17’lik artış yaşanırken; Tenerife’ye yönelik % 13’lük talep artışı yaşandı. Geçtiğimiz aylarda düşük seyreden Palma’ya yönelik rezervasyonlarda ise Mayıs ayında % 14’lük artış yaşandı.

Diğer yandan, geçtiğimiz aylarda önemli artış kaydeden Yunanistan destinasyonları; Mayıs ayında artış rakamlarında gerileme yaşadı. Nisan ayında Girit’e yönelik % 8 seviyesinde gerçekleşen talep artış rakamı, Mayıs ayında % 6 seviyesine geriledi. Aynı şekilde Rodos’a yönelik talep artışı % 2 seviyesine gerilerken; Mayıs ayında Kos Adası’na yönelik talep artışı ise % 8 seviyesine geriledi.

Almanya pazarında, Antalya’ya yönelik talep düşüş hızında ise yavaşlama kaydedildi. 2017 yılının Mayıs ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre % 5 oranında düşüş yaşandı. Bu rakamla Antalya, Almanya pazarında geçtiğimiz ayların rakamlarıyla karşılaştırıldığında en düşük kayıp seviyesine ulaştı.

Yorumlar