Almanya Büyükelçiliği resmen açıkladı: Vize başvurularında yeni dönem başladı

Almanya Büyükelçiliği resmen açıkladı: Vize başvurularında yeni dönem başladı
05 Mart 2024, 15:43
Almanya Büyükelçiliği, resmi Twitter hesabından yaptığı duyuru ile yeni iki aşamalı randevu sistemini açıkladı.

Almanya, vize başvurularında resmi olarak yeni bir döneme geçtiğini duyurdu. Bundan böyle Almanya'ya Schengen başvurusunda bulunmak isteyen Türk vatandaşları, iki aşamalı başvuru yapacak.

Önce kayıt oluşturulacak

Almanya Büyükelçiliğinin sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada “Almanya’nın Türkiye’deki dış temsilcilikleri 5 Mart itibariyle vize için randevu alma sistemini değiştirerek başvuru randevuları için bekleme listesi uygulamaya koymaktadır. Kayıt oluşturulduktan sonra kronolojik sırayla randevu verilecektir” denildi.

Vize başvurusunda bulunmak için öncelikle Almanya'nın Türkiye'deki yurt dışı temsilciliklerinin internet sitesinden kayıt oluşturulması gerekecek. Kayıt oluşturduktan sonra kronolojik sırayla randevu verilecek.

Büyükelçilik resmi olarak yeni sisteme geçtiğini duyurduğu açıklamasında bu uygulamayla çok uzun süren boş randevu arama ihtiyacının ortadan kalkacağını dile getirdi.

Randevunun ardından yaşanan süreç ise aynı olacak. Başvurular Almanya'nın hizmet sağlayıcısı iDATA üzerinden eskisi gibi devam edecek. Randevu bekleme listesine her zaman ücretsiz olarak kayıt olunabilecek. Ancak iDATA'nın gönderdiği e-postadaki randevu tarihinin onaylanması halinde, 48 saat içinde hizmet ücretinin ödenmesi gerekecek.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha