HIKVISION

Almanya bu yaz Avrupa'da tatile izin verecek mi?

Almanya bu yaz Avrupa'da tatile izin verecek mi?
21 Mayıs 2020, 01:00
Alman hükümeti, küresel seyahat uyarısını Haziran ortasında bitirmeyi ve bu yaz birçok Avrupa ülkesinde tatillere belirli koşullar altında izin vermeyi planlıyor.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Avusturya, İtalya, İspanya, Portekiz, Slovenya, Hırvatistan, Yunanistan, Bulgaristan, Malta ve Güney Kıbrıs’ın olduğu 10 popüler AB destinasyonundan meslektaşlarıyla Pazartesi günü bir video konferansta bir araya geldi. Toplantının ardından ülkelerin uluslararası ziyaretçilere dönük sınırlarını açmak için "koordineli ve kademeli" bir yaklaşım üzerinde anlaştıklarını söyledi.

Genel yasak yerine bireysel tavsiye

Bakan Maas, AB hedefleri için şu anda 14 Haziran'a kadar süren uluslararası seyahatlerde kapsamlı yasağı kaldırmayı umduklarını dile getirirken kapsayıcı genel bir yasak yerine her ülkedeki potansiyel riskler hakkında bireysel seyahat tavsiyelerin sunulabileceğini söyledi. Alman Hükümet Türkiye gibi AB dışındaki spesifik turizm ülkelerini dikkate alarak seyahat tavsiyelerinin eski haline getirilmesini planlıyor.

Ancak Almanya’da uzmanlar hala karantina sözleşmelerinde net olmayan noktaların olduğuna, bazı ülkelerin 14 gün karantina uygulaması yapabileceğine, havaalanı, havayolları, kara taşımacılığı ve otellere dönük belirsizliklerin sürdüğüne işaret ediyorlar.

Akdeniz ülkeleri farklı yaklaşımlar benimsiyor

Alman ziyaretçiler için önemli olan başlıca Akdeniz destinasyonları, turizm endüstrilerini yeniden başlatmak için farklı yaklaşımlar izliyor.

Koronavirüsün sert bir şekilde vurduğu İtalya, hızlı bir iyileşme gösteriyor ve 3 Haziran'dan itibaren turistler için sınırını yeniden açmayı planlıyor. İki haftalık karantina kaldırılacak. Başbakan Giuseppe Conte, bunun "hesaplanmış bir risk" olduğunu itiraf etti ancak ülkenin turizm endüstrisinin "aşı bekleyemeyeceğini" vurguladı.

Yunanistan Temmuz ayının başından itibaren uluslararası turistleri ağırlamayı planlıyor. Ülkenin plajları zaten sıkı sosyal mesafe önlemleri ile yeniden açıldı, barlar ve restoranları 25 Mayıs'ta ve daha sonra 1 Haziran'da oteller takip edecek. Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, "Ülke içinde hareket özgürlüğü restore edilecek, oteller yeniden açılmaya hazırlanıyor, plajlara tekrar erişilebilir ve arkeolojik alanlar yeniden halka açılıyor" dedi.

Türkiye harekete geçti

Pandemi sürecinin görece daha hafif etkilediği Portekiz'de Algarve bölgesi turizmi hızlı bir şekilde yeniden başlatmaya hazırlanıyor. Bölgedeki otellerin yaklaşık% 75'i Haziran ayında açık olacak ve geri kalanı Temmuz ayında açılacak. Bölgesel turizm otoritesi şu anda plajlara erişimi düzenlemek için önlemler hazırlıyor. Türkiye ise gelecek ay yine yabancı turistleri ağırlamak için harekete geçti ve oteller şu anda detaylı hükümetin 'güvenli turizm' konseptlerini uyguluyorlar.

Öte yandan, İspanya şu anda olağanüstü hal durumunu Haziran sonuna kadar uzatmayı planlıyor ancak son zamanlarda bazı kısıtlamaların kaldırıldığı biliniyor ancak sınırların uluslararası ziyaretçiler için ne zaman tekrar açılabileceği belirsizliğini koruyor. Ulaştırma Bakanı José Luis Ábalos, "İspanyol vatandaşlarına sokağa çıkma yasağı uygularken yabancıların gelmesine izin veremeyiz" dedi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha