Alman turizmcilerden Türk otellerine tavsiyeler!

Alman turizmcilerden Türk otellerine tavsiyeler!
24 Kasım 2023, 15:32
13. Resort Kongresi’nde 'Turizm Kaynak Pazarı Olarak Almanya’daki Durum ve Türkiye’nin Konumu' başlıklı panel AKTOB Başkan Yardımcısı Ece Tonbul moderatörlüğünde yapıldı.

13. Resort Kongresi’nde Turizm Kaynak Pazarı Olarak Almanya’daki Durum ve Türkiye’nin Konumu başlıklı panel AKTOB Başkan Yardımcısı Ece Tonbul moderatörlüğünde yapıldı.

Panelistlerin Almanya pazarının yüzde 60-70’ni kapsadığını belirten Tonbul, Alman pazarının sadece Türkiye için değil dünya turizmi için önem taşıyan bir kaynak pazar olduğuna dikkat çeken Tonbul, pazara dair istatistikler verdi. Nüfusun yüzde 79’nun seyahat ettiğini ve ortalama 3 gün kaldığını belirten Tonbul, bunları yüzde 50’sinin tur operatörleri ve seyahat acentalarıyla seyahat ettiğini söyledi. Alman pazarının ilk 10 destinasyonunda İspanya, İtalya ve yüzde 8’le Türkiye’nin üçüncü sırada olduğunu söyledi. Türkiye’nin Almanya pazarında büyüme potansiyeline sahip olduğuna dikkat çeken Tonbul, “2023 nasıldı sizin açınızdan?, Memnun musunuz?, 2024 için planlarınız nedir?” sorusunu yöneltti:

FTI CPO’su Jan Mayer: Türkiye’de deprem oldu, enflasyon var. Avrupa’da da enflasyon var. 2023’te pandemi sonrası iyi bir başlangıç yaptık. İyi bir başlangıç oldu. Depremin ardından rezervasyonlar azaldı. Türkiye iyi bir dönüş sağladı. İyi çalıştılar. Türkiye bu düzelmeden sonra sayılara baktığımızda da görebiliyoruz ki,, satışlar açısından pandemi öncesi seviyelerde değil. Yolcu sayısı açısından baktığımızda henüz pandemi öncesi sayılara ulaşamadık. Kışın bir artış gördük. Mesela önümüzdeki yıl kapanma olabilir. Zannediyorum ki rezervasyonlar önceki yıllara göre belirsizliklere rağmen ilerlemede. Daha fazla çalışmalıyız ve tanıtım yapmalıyız.

Alltours Genel Müdür Yardımcısı Ronny de Clerq: 2023 yılı normal ticaret yapacağımız bir yıla döneceğimiz düşüncesiyle çok iyi bir başlangıç yaptık. 150 bin uçuş yaptık. Önümüzdeki dönem biraz daha zor olacak. Mısır, Tunuz, Kanarya adaları büyük pazarlar. 2023 yılı için mutluyuz. Tur operatörü ve otel zinciriyiz. İspanya ve Yunanistan’da otellerimiz var. Bu alanda yatırımlarımızı artırıp Mısır ve Türkiye’ye de gitmek istiyoruz. 2024 yazı duruma bağlı olacaktır. Savaş çözülürse organik sayılarımız aratacaktır yüzde 4-6 arası artış olacaktır. Antalya’daki Pazar payımız yüksek değil. Bunu yüksek oranlara çıkarmamız lazım. Belki 2025’te başarabiliriz.

Orta Avrupa Der Touristik CEO’su Dr Ingo Burmester: 2024’ta 1 milyon seyahat planlıyoruz. Türkiye en favori ülkemiz. Geçen yıl çift haneli yükselme yaşadık. Kışın siz biraz zayıfsınız. Fakat en önemli kış rotası olmaya başladı. Kış rezervasyonlarında yüzde 70 artış oldu. 2024’ta 1 milyon seyahat planlıyoruz. Bunu açıklamaktan mutluluk duyuyorum

TUI Almanya Yönetim Kurulu Başkanı Stefan Baumert: Pazarda lider olarak dönmek önemli. Bizim için önemli bir destinasyon. 2024 yılında yüzde 25 büyüme planlıyoruz. Çek cumhuriyetinde charterler başlayacak. Çek cumhuriyeti 16. Kaynak pazarımız olacak. İyi bir aplikasyonlarının olduğunu ve müşteriye 20 saniyede cevap verdiklerini anlattı.

Ece Tonbul Antalya’ya kış tatilleri için neler önerdiklerini ve sürdürülebilirlik konusuna bakışları sordu….

FTI CPO’su Jan Mayer: Kış için o kadar fazla heyecanlı olmaya gerek olmayabilir. Antalya’nın bir potansiyeli var bunu nasıl artırabiliriz ona bakmamız lazım. Müzeler, kültür var, bunlar tanıtılabilir. Tur operatörü kimi özel guruplara kışın Almanya dışında bir seçenek sunabilirler, bu da bizim açımızdan iyi bir katkı olur. Sürdürülebilirlik bir mecburiyettir.

Alltours Genel Müdür Yardımcısı Ronny de Clerq: Antalya kış turizmi için spa ve ısıtılmış havuzlarla çok avantajlı. Antalya’da alışverişe de gidilebilir. Kışın İstanbul ziyareti dahil edilebilir. Yağmur yağdığında Antalya’da tesis dışına çıkmak zor olabiliyor. Türkiye çık güzel bir ülke, İstanbul ve Kapadokya gibi dünyanın gözdesi destinasyonlar var. Bir çok ülkenin bunlara ilgi duyacağını düşünüyoruz..

Orta Avrupa Der Touristik CEO’su Dr Ingo Burmester: Geçen yıl kış satışlarımızda arış var. Bunu daha fazla promosyon uyguladık. Yeni hedef müşteri kitleleri belirledik. Diğer hedef kitlelere ulaşmaya çalıştınız. Uzun süreli konaklamayı teşvik ettiniz. Sürdürülebililirlik konusunda inanılmaz ilerleme sağladınız. Yeni teknolojiler kullandınız.

TUI Almanya Yönetim Kurulu Başkanı Stefan Baumert: Antalya’da Bir çok otel kış turizmine çok iyi hazırlıklar yaptı. Bu konularda iyi yatırımlar yaptılar. Yağmur tabi ki yağacak. Uzun süreli seyahatlerde promosyonlar yapılması da etkili oldu.

Ece tonbul Türk otelcilere tavsiyelerini sordu

TUI Almanya Yönetim Kurulu Başkanı Stefan Baumert: Türkiye de enflasyon yüksek fiyatlar artacak, duyduk ki bu da destinasyonlar arasında yarış oluyor İspanya da yüzde 3-4 arttı. Fakat Türkiye’de çok arttı. Müşterinin de beklentileri arttı. Çok para öderlerse beklentileri de yükseliyor. F&B alanındaki beklentileri yüksek.

Orta Avrupa Der Touristik CEO’su Dr Ingo Burmester: Sizden özellikle uzun seyahatler için fiyatlarınızı iyi tutmanızı tavsiye ediyorum. Ayrıca müşteriye özel sunumlarımız olabilir. Teklifimiz 16 bir acentayı kullanarak türkiyeye gelişi artırabiliriz kış hacminizi artırabiliriz.

Alltours Genel Müdür Yardımcısı Ronny de Clerq: Çalışanlarınızı daha fazla eğitin. Bu alman ve Fransız müşteri için önemli. Almanca ve Fransızca'da temel seviyede konuşabilseler iyi olur. İnsanlar kendi dillerinde hitap edilmek istiyorlar. Üçüncü olarak da renovasyonu erteleyen otellere bunu yapmamalarını tavsiye ederim. Mısır’da fiyata göre hizmet kalitesi çok yüksek. Enflasyon var ama fiyatınızı yükseltmemenizi tavsiye ediyorum

FTI CPO’su Jan Mayer: Fiyatlara dikkat edin, promosyonları artırın. Bunları sağlarsanız Türkiye diğer ülkelere göre daha avantajlı olacaktır.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha