Alman turizmciler Çarşamba'ya odaklandı

Alman turizmciler Çarşamba'ya odaklandı
04 Mayıs 2020, 14:31
Alman turizmciler Çarşamba günündeki önemli görüşmeye odaklandı.

Alman otelciler, Başbakan Angela Merkel’in çarşamba günü eyalet başbakanlarıyla yapacağı toplantıya kilitlendi. Seyahat acenteleri ve büyük tur şirketleri de çarşamba gününü büyük heyecanla bekliyorlar. Toplantıdan çıkacak kararlara göre rezervasyonlar alınmaya başlanacak. Otellerin açılışıyla ilgili tarih belli olmadığı için turizmciler talep olmasına rağmen rezervasyon alamıyor.

Almanlar iç turizme yöneldi

Hürriyet'ten Ali Varlı'nın haberine göre Almanya’da federal hükümetin 14 Haziran’a kadar seyahat kısıtlaması getirmesi ve bu kısıtlamaların yaz aylarında da sürme ihtimalinin bulunması üzerine, tatil planları Almanya içine ve etrafındaki denizlere yöneldi. Konaklama, otel ve kamping yerleri sahipleri de hazırlıklarını yapabilmek için hükümetin önlemleri gevşetmesini bekliyor.

Kunz: Çık sıkı kurallar altında tatil mümkün olmaz, gevşetilmeli

Okulların kademeli olarak, kuaför salonlarının, müze, hayvanat bahçesi ve galeri ile sanat merkezlerin açılması, özellikle konaklama yerleri ve kamping alanı sahiplerini umutlandırdı. Alman Turizm Birliği Genel Sekreteri Norbert Kunz, “Bu yıl genel olarak yaz tatilinde iç turizmde canlılık olacaktır. Turizmi ülke geneline dengeli dağıtmak gerekecek. Devlet desteği olmadan belki iki ay ayakta kalmak mümkün. Onun dışında çok zor. Sezon başladığında belki bazı otel, konaklama ve kamping yerleri ayakta kalamayacak. Tatilciler için olanaklar küçülebilir. Sektör çalışanları hangi koşullarda hizmet edeceğini bilmek ister. Çok sıkı kurallar altında tatil mümkün olmayabilir. Kuralların gevşetilmesi lazım” dedi.

Sosyal mesafe kuralı gereği büyük gruplar halinde tatilin mümkün olamayacağından hareket eden uzmanlar, otellerden önce yazlık evlerin ve çiftliklerin küçük ailelere kiralanabileceğini düşünüyor. Alman Yazlık Evleri Birliği Başkanı Michelle Schwefel, “Sosyal mesafe kuralı geçerli olduğu sürece büyük grupların bir arada tatil yapması imkânsız” dedi. Kamping alanı sahipleri de iç turizm için hazırlıklarına başladı. Ancak kampingler için yapılan rezervasyonların yüzde 80’inin iptal edilmesi sektörü zora sokuyor.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha