Alman turizm devi 1 Euro'ya satıldı

Alman turizm devi 1 Euro'ya satıldı
16 Nisan 2024, 12:03
Avrupa'nın en büyük üçüncü tur operatörü Münih merkezli tatil grubu FTI Group için satış anlaşması imzalandı.

Avrupa'nın en büyük üçüncü tur operatörü olan FTI şirketin sermayesini güçlendirme ve hissedar tabanını yeniden yapılandırma sürecini sonuçlandıran bir anlaşmaya varıldığını duyurdu.

Seyahat ve turizm sektöründe uzmanlaşan ABD'li finansal yatırım firması Certares liderliğindeki konsorsiyum, Alman FTI Group'un tüm hisselerini devralmak için anlaşma imzaladı.

Konsorsiyum FTI Group'un yüzde 100 hissesini mevcut hissedarlardan sembolik olarak 1 euro karşılığında satın aldı.

FTI'ye 125 milyon dolar yatırım yapacak

FTI Group'un büyümenin bir sonraki aşamasını desteklemek için işlemin sonunda 125 milyon Euro'ya kadar yatırım yapılması konusunda anlaşmaya varıldı. Mevcut hissedar mali destek ve daha fazla yatırım sağlamayı kabul etti.

Markgraf: Anlaşma FTI'yi büyütüp karlı hale getirecek

FTI GROUP CEO'su Karl Markgraf satın almayla ilgili şunları söyledi: “Certares liderliğindeki konsorsiyum ile ortaklığımızı duyurmaktan mutluluk duyuyoruz. Certares, küresel seyahat ve turizm sektörünün önde gelen yatırımcılarından biri. Certares'in desteği, sektördeki kapsamlı deneyimi ve Konsorsiyum tarafından sağlanan sermaye ile FTI, müşterilerimiz, ticari ortaklarımız ve çalışanlarımız da dahil olmak üzere tüm paydaşlara fayda sağlayan gelecekteki büyüme ve karlılık için benzersiz bir konuma sahip. Başarıyla dolu bir sonraki aşamaya başlamaya ve Alman ve Avrupa turizm sektörünün lider oyuncusu olarak konumumuzu daha da güçlendirmeye kararlıyız."

Çoğunluk hissesi Mısırlı Sawiris ailesine aitti

FTI Group'un çoğunluğu Mısırlı Sawiris ailesine ait. Tur operatörünün azınlık hissedarı olan Samih Sawiris, Nisan 2020'de hisselerin yüzde 75,1'ini devraldı. FTI'nin kurucusu Dietmar Gunz, 2020'nin sonunda FTI'dan ayrılmıştı. Samih Saviris şimdi hisselerini oğlu Naguib'e devretti.

11 bin çalışanı var

FTI Group'un bünyesinde toplam 11 bin kişi çalışıyor.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha