HIKVISION

Alman turistleri plajdan kaldırıp ödeme isteyen otellere uyarı

Alman turistleri plajdan kaldırıp ödeme isteyen otellere uyarı
02 Ekim 2019, 16:06
Avrupa Türk Acenteciler Birliği (COOP TRR Int. AG), Türkiye'de halen tatilde olan Thomas Cook'un Alman misafirlerinden şikayetler aldığını bildirdi.

Avrupa Türk Acenteciler Birliği (COOP TRR Int. AG), Türkiye'de halen tatilde olan Thomas Cook'un Alman misafirlerinden şikayetler aldığını bildirerek, Türk otellerinin ülkemizin imajına zarar verecek, gelecek sezonu tehlikeye sokacak davranışlardan kaçınması için uyarısında bulundu.

Oteller misafirlerini plajdan kaldırıp ödeme istiyor

Avrupa Türk Acenteciler Birliği (COOP TRR Int. AG), İngiliz tur operatörü Thomas Cook’un iflasının ardından dünyanın dört bir yanında halen tatilde olan Alman turistlerin ülkesine dönmesi için tüm acentelerin seferber olduğunu açıkladı. Halen dönüş operasyonlarının devam ettiğini bildiren COOP TRR Int. AG CEO'su Cumhur Sefer, Türkiye'deki otellerde tatil yapan Alman misafirlerden bazı olumsuz haberler geldiğini, bazı otellerin misafirlerini plajdan kaldırıp ödeme yapmalarını istediği duyumlarını aldıklarını kaydetti.

Garanti verildi ama...

İflasın açıklamasının ardından Almanya'daki tüm acentelerin misafirlerinin mağdur olmaması için çalıştığını, onları sorunsuz ülkelerine geri getirmek için kriz masaları oluşturduklarını anlatan Cumhur Sefer şunları söyledi: " Thomas Cook'un Almanya'daki sigorta şirketi Zurich Sigorta, resmi bir açıklama yaparak otellerin alacaklarının karşılanacağının ve her iki tarafın da mağdur olmayacağının garantisini verdi. DRV (Alman Seyahat Acentaları Birliği) de, yazılı bir açıklama yaparak aynı garantiyi verdi. Buna rağmen halen Türkiye'de olan Alman misafirlerden acentelerimize şikayetler geliyor. Bazı oteller Alman turistlerden ısrarla ödeme yapmalarını istiyorlarmış. Hatta Almanları plajdan kaldırıp ödemeye zorluyorlarmış. Bu hiç hoş olmayan durumu Almanya'daki yakınlarına ileten misafirler acentelerimize haklı olarak şikayette bulunuyor ve çözüm istiyor.Thomas Cook’un iflasının birçok ülkede yüz binlerce turisti etkilemeye devam ettiğini hatırlatan Sefer, İspanya ve Mısır'da tatilde olan Almanların bir kısmı sorunsuz tatillerine devam ederken bir kısmı da geri dönmüş durumda. Şu an sadece Türkiye'deki Almanlardan sorun olduğuna ilişkin geri bildirim geliyor. Otellerin ısrarla direkt turistlerden ödeme istemesi kabul edilemez" diye konuştu.

Sigorta şirketi ödemenin yarısını hemen yapacak

Bu iflasın faturasının asla turistlere kesilemeyeceğini vurgulayan Sefer, COOP TRR Int. AG üyesi acentelerin Zurich Sigorta ile de iletişim halinde olduklarını hiçbir tarafın mağdur olmaması için çalıştıklarını kaydederek, " Zurich Sigorta, Türkiye'den aldıkları şikayetler nedeniyle ödemelerin yüzde 50'sini hemen yapacağını söyledi" dedi.

Türkiye'nin imajına zarar vermesin!

Alman turistlerin Türkiye'de yaşadığı bu olumsuzlukların uzun vadede ülkemizin imajına zarar vereceğini savunan Cumhur Sefer, bunun etkisinin gelecek sezona yansıyabileceği uyarısında bulundu. Sefer şu çağrıyı yaptı: " Otelcilerin günü kurtarmak için buldukları çözüm uzun vadede kendi zararlarına olabilir. Türkiye'nin imajına zarar verecek bu tür davranışlar Almanların yeniden yükselişe geçen algısını aşağı çekebilir. Lütfen duyarlı olup, bu tür olumsuzluklara mahal vermeyelim. Bu yıl Almanya'daki Türkiye'ye olan ilgideki tırmanmanın devam etmesi için misafir memnuniyeti şart. Bundan taviz verirsek gelecek yıllarımız tehlikeye girebilir!"

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha