Alman turiste ceza ve tahliye!

Alman turiste ceza ve tahliye!
09 Aralık 2020, 12:23
Tatil için geldiği Antalya'da havalimanında Türklere ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle tutuklanan Alman diş hekimi Kristian W.B. tahliye edildi.

Almanya'dan Türkiye'ye tatile gelen diş hekimi Kristian W.B., 4 Kasım'da, Antalya Havalimanı'nda yaşadığı tartışma sırasında Türklere ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle gözaltına alınmış ve tutuklanmıştı. 1 aydan uzun süredir tutuklu olan Kristian W.B., Antalya 12'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıktı. Çok sayıda Alman gazetecinin de takip ettiği duruşmada savunma yapan Kristian W.B., “Türkiye'ye 3 günlüğüne golf kursuna gelmiştim. Müslümanlara ve Cumhurbaşkanı'na hareket etmedim. Koronavirüs nedeniyle sosyal mesafeye uyulmadığı için benden uzak durmalarını istedim. Yaşım gereği, risk grubuna giriyorum. Benim yaklaşık 3 bin Müslüman hastam var. Müslümanlıkla ilgili bir sıkıntım yok. Türkiye'yi seviyorum. Suçlamaları kabul etmiyorum" dedi.

Mahkeme hakimi, yaptığı yargılama sonucu Kristian W.B.'ye 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçundan 11 ay 20 gün “Halkın bir kesiminin sosyal sınıf, dil, din, mezhep, cinsiyet ve bölge farkına dayanarak alenen aşağılamak suçundan ise 5 ay hapse mahkum etti. Mahkeme, hükmün açıklanmasını geri bırakarak, Alman turistin tahliyesine karar verdi.

Kristian W.B'nin avukatı Ahmet Ünal Ersoy, Alman televizyonlarına verdiği röportajda müvekkilinin mahkeme kararıyla ilgili şaşkın olduğunu söyledi. Ersoy, “Kendisi de bir an önce ülkesine dönmek istiyor. Müvekkilime verilen hükmün açıklamasının geri bırakılması kararı şunu gösteriyor: ‘Başta tutuklanmasa daha iyi olurdu’. Doğru müvekkilim tutuklanmasaydı, Antalya'nın Kasım ayında çok güzel olan güneşinin, denizinin keyfini çıkaracaktı. İlk fırsatta tekrar ülkemize gelmesini ve güzel bir tatil yapmasını umut ediyoruz" dedi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha