Alman tur operatörlerinin “Türkiye endişesi”

Alman tur operatörlerinin “Türkiye endişesi”
09 Şubat 2017, 16:05
Alman tur operatörleri Akdeniz destinasyonlarına yönelik rezervasyonlarda yaşanan artışa dikkat çekerken, Türkiye rezervasyonlarının düşük seyretmesi nedeniyle uçak seferlerinin azaltılmasına yönelik kaygı taşıyor.

Birçok Alman tur operatörü, İspanya, Yunanistan destinasyonlarına yönelik rezervasyonların artış gösterdiğini, hatta Mısır’ın artan rezervasyon rakamlarıyla geri dönüş sürecine girdiğini belirtirken, Türkiye’ye yönelik rezervasyonların düşük seviyede seyretmesi nedeniyle havayolu taşıyıcılarının seferlerini azaltma yönünde karar almalarından endişe duyduklarını ifade ettiler. Alman tur operatörleri, bu yönde bir karar alındığı takdirde Türkiye’ye yönelik son dakika satışlarının da olumsuz yönde etkileyeceğini söylediler.

TUI Almanya, Yunanistan destinasyonlarına yönelik rezervasyonlarında % 41’lik bir artış yaşandıklarını doğrularken; İspanya, Kanarya Adaları destinasyonlarına da önemli bir talep artışı olduğunu, İtalya ve Hırvatistan’a yönelik rezervasyonlarda çift haneli artış rakamlarına ulaşıldığını belirtti. TUI Almanya, olumlu sinyaller veren Mısır’ın Hurghada destinasyonuna yönelik uçuşlarını yeniden başlatacağını ve 4 farklı havalimanından sefer düzenleyeceğini açıkladı.

Thomas Cook Almanya, rezervasyonların tatmin edici düzeyde seyrettiğini, İspanya’nın 2017 için liderliğini koruduğunu belirtirken; İspanya’yı Yunanistan, Türkiye, İtalya ve Hırvatistan’ın seyrettiğini açıkladı.

DER Touristik de diğer tur operatörlerinin yakaladığı satış trendini doğrularken; Yunanistan’a yönelik rezervasyonların ikiye katlandığını, Mısır’ın umut verici bir geri dönüş yaşadığını İspanya, Portekiz ve İtalya destinasyonlarının popülaritesini koruduğunu belirtti.

31 Ocak tarihinde 30 bin rezervasyon rakamına ulaşarak, şirket tarihinde önemli bir satış rekoruna imza atan FTI; bu rekorda İspanya, Yunanistan ve Mısır’ın önemli bir paya sahip olduğunu açıkladı. Bunun yanı sıra FTI, Paskalya dönemi için Mısır’a yönelik 14 uçuş daha ekledi.

Alman tur operatörleri, 2017 yaz sezonu için gerçekleşmesi muhtemel olan bir tehlikeye dikkat çekiyor. TUIfly ve Condor havayolu taşımacılarının, Türkiye’ye yönelik düşük seyreden rezervasyon sayıları nedeniyle Türkiye uçuşlarını azaltmaya gideceği yönündeki söylentiler Alman tur operatörlerini endişeye sevk etti. TUIfly ve Condor, sefer sayılarında, yolcu kapasitelerinde talepler doğrultusunda yeniden düzenlemeye gideceklerini belirtmişti.

Alman tur operatörleri ise bu yönde bir kararın alınmasıyla; Türkiye’ye yönelik yolcu kapasitesinin azalmasının, Türkiye’ye yönelik son dakika tur satışlarının da olumsuz yönde etkileneceğini belirterek, konuyla ilgili endişelerini dile getirdi.

Bentour CEO’su Deniz Uğur, havayolu firmalarının Türkiye uçuşlarını başka destinasyonlara kaydırmaları halinde havayollarının yeni rotalarındaki destinasyona yönelik ayrılan yolcu kapasitesiyle, o destinasyon için ayrılan yatak kapasitesinin birbiriyle örtüşmeyeceği ve bu nedenle önemli sıkıntılar yaşayabileceklerine dikkat çekti.

FTI Genel Müdürü Ralph Schiller ise; “mevcut koşul ve durumlar için havayolu firmalarının yolcu kapasitelerinde düzenlemelere gidebileceğini fakat bu düzenlemeler kapsamında belirli bir destinasyona yönelik yolcu kapasitesinin yüksek oranda azaltılmasının iyiye yönelik bir işaret olmadığını” açıkladı.

Online tur operatörü Tropo da diğer tur operatörleri gibi konuyla ilgili aynı kaygıları paylaştı. Tropo Pazarlama ve Satış Müdürü Okan Doğanaslan da yaptığı açıklamada bu “yöndeki bir kararın Türkiye’ye yönelik son dakika satışlarını olumsuz yönde etkileyeceğini ve bu kararın Türkiye turizmi için daha da kötüye gidişin sinyali olacağını” belirtti.

Bu açıklamaların aksine Öger Tours Genel Müdürü Songül Göktaş Rosati; “Türkiye spesiyalisti olarak Öger Tour’un Türkiye’nin birçok havalimanına yönelik en geniş uçuş programına sahip olduklarını belirterek; charter firmalarının bu yönde karar almaları halinde bununla başa çıkabileceklerini ve bu konuda hazırlıklı olduklarını” söyledi.

Songül Göktaş Rosati sözlerine şöyle devam etti: “Charter firmalarının Türkiye’ye yönelik yolcu kapasitelerini azaltmaları halinde bu boşluk Sun Express, Lufthansa ve Türk Hava Yolları’nın seferleriyle kapatılabilir. Firma olarak bu karara karşı hazırlıklıyız.”

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha