Alman tur operatörlerinde büyük sevinç!

Alman tur operatörlerinde büyük sevinç!
09 Nisan 2020, 16:58
Alman seyahat endüstrisi derneklerinin güçlü lobi faaliyetleri sonuç verdi.

Alman hükümeti, tur operatörlerinin iptal edilen paket tatilleri için para iadesi yerine kupon verilmesi talebine onay verdi.

Fransa, İtalya, Belçika ve Hollanda'daki hamlelere benzer olan planın Avrupa Komisyonu tarafından onaylanması gerekiyor.

Alman turizm endüstrisi, hükümetin iptal edilen paket tatilleri için para iadesi yerine kupon verilmesiyle ilgili kararını memnuniyetle karşıladı.

Bu yöntemin sektördeki yaygın iflasları ve iş kayıplarını önleyeceği belirtiliyor.

31 Aralık'a kadar kullanabilecek, kullanmayanlar parasını alacak

Alman hükümetinin onayı tur operatörleri ve seyahat acentelerinin 8 Mart'tan önce iptal edilen tatiller için aldıkları paraları iade etmek zorunda kalmayacakları anlamına geliyor. Tur operatörleri bu sayede mevcut gelirlerini ve kısa vadeli nakit akışını koruyabilecek.

Kuponlar 31 Aralık 2021 tarihine kadar herhangi bir zamanda aynı değere sahip yeni bir tatil rezervasyonu yapmak için kullanılabilecek. Müşteri kuponu bu tarihe kadar kullanmazsa, tur operatörü müşterinin parasını iade etmekle yükümlü olacak.

"Zor durumda iyi uzlaşma"

Alman hükümetinin turizm endüstrisinden sorumlu yetkilisi Thomas Bareiß, "Kuponlar bu zor durumda, tur operatörleri ve seyahat acentelerinde işleri güvence altına alırken aynı zamanda müşteri menfaatlerini de koruyor." diye konuştu. Tüketici hakları kuruluşlarının bu yöntemin tatilcilerin paralarıyla şirketlere kredi oluşturulduğu eleştirilerini cevaplayan Bareiß, müşterilerin kuponların değersiz hale gelebileceğinden endişe etmeleri için kuponların hükümet tarafından mali olarak destekleneceğini de vurguladı.

Fiebig: Destek tam zamanında geldi

Hükümet desteği, ülkenin tur operatörleri ve seyahat acentelerinin çoğunu temsil eden Alman Seyahat Endüstrisi Birliği (DRV) tarafından memnuniyetle karşılandı. DRV başkanı Norbert Fiebig, "Anlaşma, birçok küçük ve orta ölçekli seyahat acentesi ve tur operatörü için tam zamanında geldi. Eğer iptal edilen tatiller için hemen geri ödeme yükümlülüğü olsaydı çok sayıda şirketi iflasa sürüklenirdi." diye konuştu.

TUI: Zor zamanda önemli bir adım

Alman pazar lideri TUI hükümet desteğini memnuniyetle karşıladı. TUİ Satış direktörü Hubert Kluske Fvw'ye yaptığı açıklamada " Bu, zor zamanlarda seyahat endüstrisindeki likiditeyi korumak için önemli bir adım."Müşteriler seyahat etmek istiyor. Birçoğu, kuponu daha sonraki bir tarihte seyahat için kullanıyorlarsa, bunu karşılayabilmelidir." diye konuştu.

Yorumlar
Öfkeli Gargamel..
10 Nisan 2020, Cuma 06:58
Munich de Booking üzerinden Pullman hotel’de benimde başıma geldi..Nazi subayı gibi davran Nein,Nein Nein Gitti 90euro
Hülya Erdoğan
10 Nisan 2020, Cuma 09:59
Booking den Münih Intercityhotel de yaptığım rezervasyonu iptal edip parasını almak veya tarih istedik despot bir şekilde reddetti ler.Bu bir fırsatçılık ,Bir daha asla !
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha