Alman seyahat pazarı 2020 yaz tatili için düğmeye bastı

Alman seyahat pazarı 2020 yaz tatili için düğmeye bastı
04 Haziran 2020, 22:10
Haziran’ın ortasından itibaren seyahat yasaklarını gevşetecek olan Almanya’da tur operatörleri ilk operasyonlarını nerelere yapacak? Programlarda Türkiye var mı? İşte detaylar…

Alman Seyahat Endüstrisi Birliği (DRV) Başkanı Norbert Fiebig, hükümetin 15 Haziran'dan itibaren 29 Avrupa ülkesine yönelik seyahat uyarısını sona erdirme kararını sektör için "önemli bir ilk adım" olarak nitelendirdi. Fiebir, "Bu bize bir dereceye kadar planlama kesinliği veriyor. Hazırlıklara başlayabiliriz" dedi.

Alman hükümetinin kararını olumlu karşılayan DRV Başkanı Norbert Fiebig, ülkelerin sağlık sistemi içindeki güçleri, enfeksiyon vakaları gibi konulara bakılarak Avrupa dışındaki ülkeleri de kapsayacak şekilde genişlemenin yapılabileceğini, popüler tatil destinasyonlarının açılabileceğine işaret etti.

Konuya ilişkin bir başka yorum ise Alman Turizm Endüstrisi Federasyonu (BTW) Genel Sekreteri Michael Rabe’den geldi. Rabe, hükümetin aldığı kararın pandemi sürecinde birkaç haftadır iptallerle meşgul olan gerek incoming gerekse outgoing iş yapan acenteler için eski gelirlerine ulaşamasalar da bir ivme katabileceğini ifade etti.

Seyahat yasaklarının yakında kalkıyor olması havacılık sektöründe de memnuniyetle karşılandı. Alman Havacılık Birliği (BDL) havayolu şirketlerinin yakın gelecete daha fazla yere uçabileceğini haziran ayında 63 ülkeden toplam 159 destinasyona Almanya’dan ulaşılabileceği dile getirildi.

TUIfly 4 noktaya uçacak

Alman seyahat devi TUI Akdeniz’de 4 destinasyon için harekete geçti. 3 aylık bir aradan sonra harekete geçen şirketin taşıyıcı markası TUIfly Robinson Club’ın açılacağı 17 Haziran’da Portekiz’in Algarve Bölgesindeki Faro tatil kentine Düsseldorf ve Frankfurt’tan uçmaya başlayacak.

Havayolu ilk olarak Haziran ayında Hannover ve Stuttgart gibi bu iki havaalanından, Temmuz ayında da Münih, Hamburg, Köln / Bonn, Basel, Paderborn ve Nürnberg'den seferlere devam edecek.

Hazırlıklara hızla devam ettiklerini söyleyen TUIfly yöneticisi Oliver Lackmann, ısınma sürecinin ardından sahil destinasyonlarına uçmaya başlayacaklarını söyledi. Lackmann, İspanya, Yunanistan, Portekiz ve Kıbrıs’a Temmuz ayından itibaren özel bir uçuş programı başlatacaklarını dile getirdi.

TUI Almanya, meşhur Balear Adaları bölgesinin başkenti Mayorka’ya uçmak için çalışmalarına devam ederken izin çıktığı anda Türkiye, Kuzey Afrika ve Cape Verde adalarına tatil için hazırlıkları tamamlamış durumda.

DER Touristik 7 destinasyon ile başlıyor

Öte yandan rakip seyahat markası DER Touristik de 2020 yaz programını yeniden başlatmak için yoğun bir şekilde çalışmaya devam ediyor. Almanya’nın ikinci büyük tur operatörü olan grup, Haziran ortasından itibaren Kıbrıs, Avusturya, İtalya, Yunanistan, Portekiz ve Bulgaristan gibi ülkelere misafirlerini götürmeyi planlıyor. Şirket İspanya’ya da haziran ayının son haftasından itibaren seyahatlerin başlamasını beklerken Tunus, Mısır ve Türkiye’ye yapılacak olası seyahatler hakkında da bir karar bekliyor.

Seyahat yasağının sona ermesiyle yurt dışında bu yıl tatil yapmanın mümkün oalcağını belirten DER Touristik Orta Avrupa CEO’su Ingo Burmester, hijyen ve güvenlik tedbirleri aldıklarını uluslararası standartlara uygun katı kuralları olan otellerle çalışacaklarını vurguladı.

Schauinsland-Reisen beklemede

Almanya’nın önemli tur operatörlerinden Schauinsland-Reisen ise koronavirüs salgını nedeniyle, 26 Haziran’a kadar tüm paketlerini iptal etti. Şirket müşterilerine erteleme veya iade seçenekleri sunuyor.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha