Alman pazarında destinasyonlara yönelik talepte son durum

Alman pazarında destinasyonlara yönelik talepte son durum
28 Ocak 2017, 15:58
Alman seyahat acenteleri ve tur operatörleri 2017’nin ilk günlerinde rezervasyon ve satış rakamlarının iyi yönde seyrettiğini belirtiyor. Türkiye’ye yönelik talep ne durumda? İşte ayrıntılar…

Almanya’da Kasım ve Aralık aylarında yükselişe geçen rezervasyon ve tatil satış rakamlarının 2017’nin ilk haftalarında da devam ettiğini duyurdu. Pazar araştırması kuruluşu GfK, 2017 yaz sezonuna yönelik rezervasyonların % 13 oranında artış gösterdiğini ve Ocak ayının ikinci haftasında hızlı bir yükselişe geçtiğini açıkladı.

Alltour, bu sene erken rezervasyon sayılarında geçtiğimiz seneye göre oldukça iyi ve tatmin edici bir yükseliş trendinin yaşandığını; Schauninsland ise Aralık ayındaki artış rakamlarının yeterli olmadığını açıkladı. Yunanistan pazarında etkin olan Mouzenidis Travel, Yunanistan’a yönelik talebin önemli bir artış gösterdiğini; Kuzey Amerika’ya yönelik turlar düzenleyen Canusa ise Kanada’ya yönelik talebin çift haneli rakamlarda, ABD’ye yönelik talebin ise tek haneli rakamlarda artış gösterdiğini belirtti.

TUI Almanya, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre Ocak ayının ilk günlerinde talebin olumlu yönde seyrettiğini ve 14 Ocak tarihinde rezervasyon sayısının 20 bini aşarak zirve yaptığını açıkladı. TUI Almanya CEO’su Sebastian Ebel, geçen yıl tatile çıkmayan Almanların bu sene rezervasyonlarını erkenden yaptıklarını ve bu yönde önemli bir yükselişin yaşandığını söyledi.

Destinasyonlar açısından ise Yunanistan, Girit, Rodos, Kos ve diğer adalarına yönelik yüksek talep artışıyla bu yılki talep artış sıralamasında lider konumda yer alıyor. 2017 yaz sezonu için Yunan adalarına yönelik kapasitesini % 40 oranında artıran TUI, Yunanistan rezervasyonlarında % 41 oranında artış yaşadı. Aynı şekilde Thomas Cook yetkilileri de farklı müşteri grupları için Yunanistan’ın bu yıl “trend destinasyon” haline geldiğini belirtti.

İspanya, en çok talep gören destinasyonlar arasında açık ara ilk sıradaki yerini korurken; İtalya ve Portekiz’e yönelik satış ve rezervasyonların seyri de olumlu yönde seyrediyor. Geçtiğimiz yıl düşüş yaşayan Mısır ise eski rakamları yakalamaya yönelik olumlu yönde gelişme kaydediyor. Bunların yanı sıra geçtiğimiz yıl sert bir düşüş yaşayan Türkiye, 2017 yılının ilk ayında da bu düşüşünü sürdürüyor.

Uzun mesafe destinasyonları arasında, TUI verilerine göre Meksika’ya yönelik talepte % 71’lik bir artış söz konusu. Diğer yandan ABD, Güney Afrika, Kanada, Dominik Cumhuriyeti, Endonezya, Mauritius ve Seyşeller’e yönelik önemli artışlar söz konusu.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha