Alman otelcilik şirketi iflas etti

Alman otelcilik şirketi iflas etti
29 Kasım 2023, 14:05
Alman otel zinciri iflas başvurusunda bulundu.

Arcona Hotels & Resorts şirketi, Almanya'daki operasyonlarındaki ekonomik zorluklar nedeniyle özyönetim altındaki grup iflas başvurusunda bulundu. Grubun Orta Almanya Thüringen eyaletinin Eisenach şehrinde 'Hotel auf der Wartburg' ve Weimar şehrinde 'Hotel Elephant' iki oteli bulunuyor. Aynı zamanda Rügen ve Sylt'in yanı sıra Avusturya ve İspanya'daki otellere de sahip. Almanya dışındaki otellerin iflastan etkilenmeyeceği belirtiliyor.

500 çalışanın Ocak ayı sonuna kadar olan maaşları ödenecek

Rostock merkezli şirket Pazartesi akşamı konu hakkında yaptığı açıklamada amacın, şirketi bir bütün olarak korumak ve geleceğe yönelik olarak yeniden konumlandırmak olduğunu söyledi. Etkilenen toplam yaklaşık 500 çalışanın maaşları, Ocak ayı sonuna kadar iflas kaybı tazminatı ile güvence altına alındı.

İflas başvurusunun sebeplerini açıkladı

2008 yılında kurulan şirket, devam eden salgın sırasında alınan yatırım kararlarının ve şirketin hızlı büyümesinin öngörülemeyen dış etkenlerden kaynaklandığını söyledi. Bunlar arasında Ukrayna'daki savaş , enerji arzındaki darboğazlar ve yüksek enflasyon yer alıyor . "Misafirler arasında ortaya çıkan genel satın alma isteksizliği, özellikle otel restoranlarında satışlarda önemli kayıplara yol açtı" açıklaması yapıldı.

Özyönetim kapsamında iflas başvurusunda bulunma kararı aynı zamanda şirketteki işleri güvence altına almak ve yeni bir başlangıç için fırsatlar yaratmak amacıyla alındı. Şirket yönetimi ayrıca, "Yönetim, bu adımın şirketin mali istikrarını yeniden sağlamak ve başarılı bir gelecek yaratmak için kesinlikle doğru ve gerekli olduğundan emin" dedi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha