Alman enstitü Türkiye'yi bu listeye aldı

Alman enstitü Türkiye'yi bu listeye aldı
09 Temmuz 2021, 08:00
Almanya koronavirüs riskini dikkate alarak ülkeye seyahat kurallarını sık sık güncellerken riskli ülkeleri üç kategoride ele aldı. Türkiye'nin yer aldığı risk bölgesi de belli oldu.

Almanya'ya seyahat etmek isteyenlerin, pandemiyle mücadelenin yönetiminden sorumlu olan Robert Koch Enstitüsü'nün (RKI) sayfasında sürekli güncellenen duyuruları dikkate alması gerekiyor.

Deutsche Welle Türkçe'de yer alan bilgilere göre, RKI korona riskinin bulunduğu ülkeleri "virüs varyantı bölgesi", "yüksek vaka bölgesi" ve "basit risk bölgesi" olarak üçe ayırıyor. Almanya'da yaygın olmayan virüs varyantlarının hızla yayıldığı bölgeler birinci gruba giriyor.

Yedi günlük 100 bin kişide görülen ortalama vaka sayısı (insidans) 200’ün üzerinde olan bölgeler ikinci gruba, 50'nin üzerinde olan bölgeler ise üçüncü gruba dahil ediliyor. Türkiye 6 Haziran'dan beri basit risk bölgeleri arasında yer alıyor.

4 aşıdan biri zorunlu

Almanya'ya Avrupa Birliği üyesi olmayan Türkiye gibi ülkelerden turistik geziler 25 Haziran'dan bu yana mümkün. Ancak uygulama sadece iki doz aşı olmuş olanları kapsıyor. Aşının ise Avrupa İlaç Ajansı’nın (EMA) izin verdiği dört aşıdan (BioNTech/Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Johnson & Johnson) biri olması ve ikinci dozun üzerinden 14 gün geçmiş olması gerekiyor.

1 Temmuz tarihinden itibaren Avrupa Birliği genelinde aşı kimliği uygulamasına geçilecek. Almanya 1 Temmuz itibarı ile basit risk (yedi günlük insidans sayısı 50’nin üzerinde olan) bölgelerine seyahat uyarılarını da kaldırdı. Almanya Dışişleri Bakanlığı 80'den fazla ülkeye artık seyahat uyarısında bulunmuyor, sadece seyahat sırasında "özel bir dikkat" gösterilmesini istiyor. Tatilciler ve geri dönenler için online kayıt ve test yükümlülüğü havayoluyla gelmemeleri halinde kalkmış oldu.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha