Alman Basını: Seyahat uyarısının getirisi yok!

Alman Basını: Seyahat uyarısının getirisi yok!
21 Ağustos 2020, 09:38
Almanya'da yeni koronavirüs vakalarının Türkiye ve Kosova'dan dönenler arasında sıklıkla görülmesinin seyahat etmenin pandemiye katkı sağladığı şeklinde yorumlandı. Ancak aile ziyaretlerinin turistik gezi olmadığının altı çizilerek turistlere yönelik seyahat uyarıları vermenin getirisi olmadığı belirtildi.

Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesindeki yorumda Almanya'da son günlerde artan yeni koronavirüs vakalarına ve bunda tatilden dönenlerin oynadığı role yer veriliyor. Alman hükümetinin pandemiyle mücadele konusunda yetkili bilim kuruluşu Robert Koch Enstitüsü, en çok yeni vaka sayısı tespit edilen tatilciler arasında Kosova ve Türkiye'den dönenlerin başı çektiğini açıkladı. Gazetedeki yorumda bununla ilgili olarak şu satırlara yer veriliyor:

"Balkan ülkeleri ve Türkiye'ye gidenlere dair veriler bu kişilerin turistik amaçlı gitmediğini, daha çok ailelerini ziyaret ettiklerini ortaya koyuyor. Bu ihtiyaca karşı çıkacak bir durum olmasa da virüse karşı korunmada dikkatsiz oldukları göze çarpıyor. O nedenle de virüsü taşıyanların göçmen kökenli vatandaşlar olduğu bir durumda turistlere yönelik seyahat uyarıları vermenin getirisi olamaz. Tatilden dönenlerin virüsün yayılmasında oynadığı role dair bilgi ise henüz yok. Üstelik tatile gitmeyen, evde kalanlar test edilmezken tatilcilerin daha sık test edildiği de ortada. Bilinen tek şey, seyahat etmek pandemiye ve karışıklığa katkıda bulunuyor." (DW Türkçe)

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha