Alman acentelerden 2017 için umut veren gelişme

Alman acentelerden 2017 için umut veren gelişme
22 Aralık 2016, 11:36
Alman seyahat acenteleri Kasım ayında hem kış aylarına hem de 2017 yaz sezonuna yönelik satışlarını artırdı.

GfK’nın son pazar araştırması sonuçlarına göre Alman seyahat acenteleri Kasım ayında satışlarını artırdı. Satışlardaki bu artışın nedeni, geçtiğimiz yılın aynı döneminde yaşanan sert düşüşün yanı sıra hem kış aylarına hem de 2017 yaz sezonuna yönelik artan tur satışları…

Tatil satışları, Ekim 2016 döneminde % 5 gerileme gösterirken Kasım ayında satış rakamlarının artış göstermesi acenteler ve tur operatörleri açısından iyimser bir tablo çizdi.

1.500 seyahat acentesinin rezervasyon rakamlarının baz alınarak gerçekleştirilen araştırmada Kasım ayında seyahat acenteleri gelirlerini % 8 oranında artırırken, kış dönemine yönelik tatil satışlarını % 10, 2017 yaz sezonuna yönelik satışlarını ise % 6 oranında artırdı.

Kasım ayında ortaya çıkan bu artış geçen yılın aynı dönemin rakamlarının baz alınarak hesaplanması dolayısıyla 2015 yılının Kasım ayında Paris ve Kahire’deki terör saldırılarının tatil satışlarına yaptığı negatif etki de göz önünde bulundurulmalıdır. Geçtiğimiz yıl Alman acenteler bu saldırılar sonrasında satışlarında % 10 oranında azalma yaşamışlardı. Bu doğrultuda bakıldığında kış aylarına yönelik satışlarda artış kaydedilse de, kümülatif açıdan geçen yılın aynı dönemine göre satış rakamlarının % 5.8 oranında gerisinde olduğu belirtilmektedir. Diğer yandan Kasım ayında gerçekleşen satışların % 60’lık kısmının 2017 yaz sezonuna dönük olduğu ve bunun da geçtiğimiz yılın % 8.8 üzerinde olduğu kaydedildi.

GfK’nın yanı sıra IT ve TATS’ın araştırmaları da benzer şekilde Kasım ayında 2.500 acentenin gerçekleştirdiği rezervasyon gelirlerinde % 2.3’lük bir artış yaşandığını ortaya koydu. Diğer yandan önümüzdeki sezona dönük satışların % 10.9 artış gösterdiği belirtildi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha