Ali Onaran: Turizm sektörü fedakârca davranıyor

Ali Onaran: Turizm sektörü fedakârca davranıyor
03 Eylül 2020, 21:18
Birçok sektör toparlanırken turizmin hala zorlandığını söyleyen Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, “Son 20 yılda dünyada birinci ligde oynayan bir ülke olduk ancak şu anda maalesef bu gelirlerden mahrumuz. Üstelik sektör fedakârca davranıyor ve çok daha düşük fiyatlarla tüketiciye ürünler sunuyor” dedi.

TÜRSAB Dış Turizm İhtisas Başkanı ve Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran Bloomberg HT'de yayınlanan Zeliha Saraç'ın sunduğu İş Dünyası programının konuğu oldu. COVID-19'un turizme etkileri hakkında çeşitli değerlendirmelerde bulunan Onaran, “Turizm çok zor bir dönemden geçiyor. İnişler çıkışlar çok fazla. Biz temmuz ayında toparlanıyoruz, tünelin ucunu gördük dedik ama pek öyle olmadı. Şu anda kapılar yurt dışına kapalı, yurt içinde nasıl ilerleneceği bilinmiyor. Zor bir dönemden geçiyoruz. Enflasyon açıklandı evet temmuz ve ağustosta fiyatlar bir tık artıyor ancak geçen yıl ile kıyaslandığında turizmde fiyatlar çok çok daha aşağıda. Hatta sektör fedakarca davranıyor ve çok daha düşük fiyatlarla tüketiciye ürünler sunuyor” dedi.

Dünyada her 10 kişiden birinin turizm sektöründe çalıştığını hatırlatan Onaran, “Dünyada turizm zor dönemden geçiyor. Biz bu yıl 35 milyar dolar civarında bir gelir elde etmeyi bekliyorduk, şimdi bunun üçte birini elde edebilir miyiz bilmiyorum. 10 milyar dolar civarında bir gelir bence başarılı olacak. Birçok sektör toparlanırken turizm hala zorlanıyor. Bir defa kapılar kapalı ve siz normal vizeyle Almanya’ya veya İtalya’ya gidemezsiniz. Sektörde son 20 yılda dünyada birinci ligde oynayan bir ülke olduk ancak şu anda maalesef bu gelirlerden mahrumuz.

“İzole tatile dönük denemeler yaptık”

Pandemi döneminde daha izole tatil şekillerine dönük denemler yaptıklarını ifade eden Ali Onaran, “Villa turizmi, tekne turizmi gibi bu alanları ürünlerimizin içine kattık. Buralara talep de oldu. Ancak bizim kitle turizmi dediğimiz, milyonların ülkemizin her tarafını rahatça gezebildiği günlerin olabilmesi için aşı sonrası belirli kriterlerin toparlanıp bizim seyahatlerimizi rahatlatacak bir seviyeye getirilebilmesi gerekiyor. Bu da büyük ihtimal yeni yıla doğru olacak. Ancak şu anda kültür turlarımızı yapıyoruz. Kapadokya’dan Karadeniz’e kadar birçok turumuz yapılıyor. Covid-19’la ilgili tüm tedbirleri alıyoruz ve başarılı bir şekilde turlar devam ediyor. Otobüslerimizde %50 kontenjan uyguluyoruz. Maskeye, sosyal mesafeye ve hijyen kurallarına önem veriyoruz” şeklinde konuştu.

Belki ‘Aşı Pasaportu’ gelecek!

Koronavirüs ile yeni normal süreçte turizmide bazı uygulamalarda farklılıklar olabileceğine işaret eden Onaran şunları kaydetti: Aşı bulunduktan sonra düzenlediğimiz turlar belki bir aşı pasaportuyla gerçekleştireceğiz; örneğin bir Karadeniz turunun içine sadece aşı olmuş olanlar katılabilecek. Bu tip pek çok düşüncemiz var. Bunları Turizm Bakanlığı ile beraber düşünüp ortaya koyacağız. Ben yılı iyimser senaryo ile bakarsak 15 milyar dolar gelir ve 18 milyon ziyaretçi ya da kötü senaryo ile bakarsak ki bu şimdilik daha gerçekçi duruyor; 10 milyar dolar gelir ve 12 milyon turist ile kapatabiliriz. Bu da yaklaşık %70 düşüş anlamına geliyor.

Cruise’da hareket 2021 Bahar dönemi

Kruvaziyer turizminde kısa dönemde bir hareket beklememek gerektiğini ve 2021 yılına odaklanmanın daha doğru olacağını dile getiren Onaran, “Şu anda Akdeniz çanağında gemi seyahatleri başladı. Avrupa Birliği vatandaşlarının gemilere binebildiği birçok sefer düzenlendi. Biz müşterilerimizi, vatandaşlarımızı gönderemedik. Gemi firmaları bu geçiş dönemini başarıyla atlatmaya çalıştılar. Yaklaşık %50 kapasiteler ile gemiler kalktı. Güvenlik önlemleri artırılarak cruise seyahatleri start aldı diyebiliriz. Bu güzel bir haber. Kuşadası’na da bir gemimiz yanaştı. Henüz daha bizim bildiğimiz İstanbul ve Kuşadası’nda daha çok gemi göreceğimiz günlerin 2021 Bahar dönemi olacağını düşünüyorum” dedi.

Yorumlar
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha