Ali Onaran: Kültür turlarında ilk ikide olacağız

Ali Onaran: Kültür turlarında ilk ikide olacağız
13 Nisan 2019, 20:39
Yurt içi kültür turlarında atağa geçtiklerini söyleyen Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, hedeflerinin ilk iki arasında yer almak olduğunu söyledi.

Bu yıl 25. yılını kutlayan Prontotour, 2019 hedeflerini Ramada Kazdağları Termal &SPA Hotel’de düzenlenen basın toplantısında açıkladı.

Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gürkan Erol, Yurt İçi Turlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hakan Öksel ve Kurumsal İletişim Müdürü Mehmet Güneli düzenlenen toplantıda, 2019 yılına ilişkin değerlendirmelerde bulundu ve basın mensuplarından gelen soruları cevaplandırdı.

Ali Onaran: Dövizdeki yükseliş ve belirsizlikten rahatsızız

Turizmcilerin 2016 yılından buyana büyük zorluklar geçirerek bu günlere geldiğini anlatarak sözlerine başlayan Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, dövizdeki artışın ve siyasi belirsizliklerin sektörü olumsuz yönde etkilemeye devam ettiğini söyledi.

Kişi sayısında yüzde 20 artış hedefliyoruz

Her şeye rağmen 2019 yılında iyi bir sezon yaşanacağına dair sinyaller aldıklarını söyleyen Ali Onaran, “Şirket olarak kişi sayısında yüzde 20 artış hedefliyoruz” dedi.

“Kültür turizminde atağa geçtik”

Prontotour olarak yurt içi kültür turlarında ciddi bir atağa geçtiklerini anlatan Ali Onaran, “Geçmiş yıllarda toplam ciromuzun içinde yüzde 5 oranına sahip olan kültür turlarının payını, yüzde 15’lere ulaştırmayı hedefliyoruz” dedi.

“İlk 2 arasında yer almak istiyoruz”

Türkiye’de paket kültür turlarını tercih eden kişi sayısının toplamda 700-800 bin aralığında olduğunu söyleyen Ali Onaran, “Paket kültür turlarında sektörün lideri olan operatör 40-50 bin arasında kişiyi taşıyor. Biz bu sene ilk üçe girip, ardından da 50 binler seviyesine ulaşarak kültür turlarında ilk iki arasında yer almak istiyoruz.” dedi.

“Prontotour’u yurt içinde daha fazla göreceksiniz”

Prontotour’un dünya genelindeki operasyonlarına ve başarılarına değinen Ali Onaran, “Kendi ülkemizde daha iyisini yapabileceğimiz inancıyla, kültür turlarımızın çeşitliliğini ve frekansını artırdık. Bundan sonra Türkiye’nin her köşesinde Prontotour’u daha fazla göreceksiniz” diye konuştu.

“6 günlük yurt dışı tatilini 3 bin liraya satıyoruz”

Yurt içinde yatak kapasitesindeki arz daralması nedeniyle yurt dışından deniz tatili paketleri sunmaya başladıklarını anlatan Ali Onaran, Yunanistan, İtalya ve Tunus’ta Türkiye’den daha avantajlı fiyatlar tatil paketleri sunabildiklerini söyledi. Yurt dışı tatil paketlerini Türk Lirası ile satışa sunduklarını vurgulayan Ali Onaran, “6 günlük yarım pansiyon deniz tatilini, Türk Havayolları ile gidiş dönüş dahil, 3 bin lira gibi avantajlı bir fiyatlarla sunabiliyoruz” dedi.

“Kıbrıs daha avantajlı hale geldi”

2019 sezonunda Kuzey Kıbrıs’a yönelik operasyonlarını artırdıklarını belirten Ali Onaran, Corendon Havayolları’yla hazırladıkları bir haftalık tatil paketini 1690TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunduklarını söyledi. Antalya’da artan otel fiyatları nedeniyle Kıbrıs’ın bu yıl daha fazla ilgi göreceğini öne süren Ali Onaran, hazırladıkları tatil paketleri sayesinde Kıbrıs’ın fiyat açısından Antalya’dan daha avantajlı hale geldiğini ifade etti.

“Yurtdışında ekonomik ürünler geliştiriyoruz”

Yurt dışında da dövizdeki değer artışını göz önünde bulundurarak, Türk tatilcilere uygun yeni ürünler geliştirmeye devam ettiklerini anlatan Ali Onaran, geçtiğimiz yıllarda 1000 Euro’ya sattıkları Baltık turunu bu yıl Princess Anastasia gemisiyle yaptıkları özel anlaşma ile 599 Euro’ya satmaya başladıklarını söyledi. 2 gün St Petersburg’da konaklayan gemi sayesinde Türk yolcunun vize almadan Rusya’ya giriş yaptığına değinen Ali Onaran, bu bölgedeki operasyonlarını artıracaklarının sinyalini vererek, “Benzeri paket turlar konusunda gelecekte yeni sürprizlerimiz de olacak” diye konuştu.

350 milyon TL ciro hedefi

Prontotour’un geçmiş yıl cirosu ve hedefleri hakkında da bilgi veren Ali Onaran, şunları söyledi: “2018 yılında kişi sayısı olarak 100 bine, ciro olarak da 250 milyon TL’ye ulaştık. 2019 yılında ise 100 bin kişinin üzerine çıkarak 350 milyon civarında bir ciroya ulaşmayı hedefliyoruz”.

Hakan Öksel: İddiamızı artıracağız

Klasik rotalara yeni ürünler ekleyerek Prontotour’un kültür turları portföyünü geliştirmeye devam ettiklerini anlatan Yurt İçi Turlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hakan Öksel, bu alandaki iddialarını artırmaya devam edeceklerini söyledi.

Hızlı trenle Konya-Kapadokya turu başlattıklarını anlatan Hakan Öksel, gelenekselleşmiş rotalara inovatif yaklaşımlarda bulunarak farklı müşteri kitlelerine dokunmaya çalıştıklarını söyledi.

Gürkan Erol: Türk gezginlerde erken rezervasyon bilinci arttı

Porontour ile seyahat eden gezginlerin ileriye dönük yurt dışı paket turları önceden satın alma noktasında kayda değer artışlar yaşandığını anlatan Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gürkan Erol, “Bizimle seyahate çıkan gezginler eskiden tatillerini 35 gün önceden alıyordu. Günümüzde ise bu oran 90 günler seviyesine yaklaştı. Gezginlerin yurt dışı tatillerini 55 gün daha erken almaya başlaması, erken rezervasyon konusundaki bilincin artmakta olduğunun en somut göstergesidir” diye konuştu.

Yorumlar
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha