Ali Onaran: Dünyanın hiçbir yerinde böylesi bir ‘tek yetkililik’ yok!

Ali Onaran: Dünyanın hiçbir yerinde böylesi bir ‘tek yetkililik’ yok!
22 Eylül 2019, 00:21
Türkiye’de uygulanan “tek yetkililik” anlaşmalarının Rekabet Kurumu tarafından araştırılması gerektiğini söyleyen Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, “Dünyanın hiçbir yerinde bu derecede tek yetkililik sistemi yok” dedi.

Türkiye’nin önde gelen tur operatörlerinden Prontotour’un Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, tek yetkililik konusundaki görüşlerini açıkladı. Türkiye’deki tek yetkili satış acentası anlaşmasının bir benzerinin dünyada olmadığını ifade eden Ali Onaran, konunun Rekabet Kurumu tarafından araştırılması gerektiğini söyledi.

Turizm Güncel’e konuşun Ali Onaran, seyahat acentalarının büyük bir kısmı tarafından eleştirilen tek yetkililik anlaşmalarıyla ilgili şunları söyledi: “Bu tartışma ağırlıklı olarak resort otellerinde yaşanıyor ve bu alan direkt olarak bizim alanımız değil. Ancak dünyanın diğer ülkelerinde bu derece bir tek yetkililik olmadığını biliyorum. Bu durumun bizim ülkemizde de ciddi bir şekilde araştırılması lazım. Yani bir bölgenin otelleri ne oranda tek yetkili olarak satılabilir konusunda, esasen Rekabet Kurumu’nun kesinlikle araştırma yapması gerekiyor. Ben bu konuda direkt muhatap olmadığım için daha fazla bir şey söylemek istemiyorum ancak bence bu, önemli bir konu.

4, 5 tane tur operatörü Antalya’daki en belirgin otellerin büyük bir kısmını almışlarsa ve pazara yeni girecek başka şirketler burada zorlanıyorsa, bu da çok doğru bir şey değil. Esasında ilk girişte bütün pazarlarda zorlanırsınız ama bir şekilde baş edebilirsiniz. Ama tek yetkililikler yıllar boyu devam edip kemikleşmişse, dışarıdan yeni oyuncu girmesini çok zorlaştırır.”

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha