Ali Kızıldağ: Zam kaçınılmaz hale geldi

Ali Kızıldağ: Zam kaçınılmaz hale geldi
02 Ocak 2020, 11:25
Antalya Belek'teki Calista Luxury Resort Oteli Genel Müdürü ve POYD eski Başkanı Ali Kızıldağ, turizm sektörü üzerindeki maliyet baskısının arttığını söyledi.

Enflasyonist baskı ve döviz kurlarının yeterince artmaması nedeniyle turizm sektörü üzerindeki baskıların arttığını belirten POYD eski Başkanı Ali Kızıldağ, zam yapmanın artık kaçınılmaz bir hale geldiğini söyledi.

Oteller yüzde 15-20 zam yapabilmeli

Akdeniz Manşet Gazetesi’nde yayımlanan habere göre, Antalya Belek'teki Calista Luxury Resort Oteli Genel Müdürü ve POYD eski Başkanı Ali Kızıldağ, enflasyonist baskı ve döviz kurlarındaki artışın yeterli olmaması nedeniyle turizm sektörünün ciddi bir baskı altında olduğunu söyledi. Alkollü içeceklerdeki ÖTV ve yeni vergilerle konaklama sektörünün zorda kaldığına işaret eden Kızıldağ, şöyle konuştu: “Hala fiyat kalite dengesinde bizim ürünlerimiz çok kaliteli durumda. Bu fiyatlarla bu kalitede ürünleri dünyanın başka ülkelerinde alamazlar. Ancak imaj, algı sorunlarımız ve Türkiye'nin bir MAS Destinasyonu, ucuz bir destinasyon olarak bilinmesi, beklentilerin bu yönde gelişmesine neden oluyor. Bu tür artışları birden yapamıyoruz. Yatak arzını biraz düşürmek gerekiyor. Ciddi, ayağı yere basan politikalarla iyi noktalara gelebiliriz. 2020 yılı için oteller yüzde 15-20 arasında zam yapabilmeli. Enflasyon yüksek. Bir de dövizdeki yetersiz artış aradaki farkı artık kapatamıyor. 2019’da dövizde çok yüksek artış olmadı, 2020'de de olmayacak. Bu da sektörde maliyet baskısını artırıyor. Ciddi bir yıpranma ile karşı karşıya kalan tesisler artı bir finansman yaratmalı ki tesisler yenilenebilsin” diye konuştu.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha