Ali Çandır: Antalya turizminde kafa saymak yerine kasa saymalıyız

Ali Çandır: Antalya turizminde kafa saymak yerine kasa saymalıyız
30 Kasım 2023, 09:56
Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Kasım ayı meclis toplantısındaki konuşmasında turizmle ilgili değerlendirmelerde de bulundu.

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Kasım ayı meclis toplantısında konuştu. Antalya ekonomisinin hareketli bir yaz dönemi geçirdiğini, turizmde 2019 yılı rekorunu geçen turist akımı yaşandığını belirten Çandır, ‘’Ülkemiz genelinde 50 milyonu aşan yabancı turist sayısı ve 40 milyar doları aşan gelir sağlandı. Son açıklanan verilerle de Antalya bu pastanın 3’te 1’ini oluşturmaktadır. Yani kabaca 16 milyona yakın yabancı turist ve 15 milyar dolara yakın gelir ile yılı kapatacağız’’ dedi.

Turist sayısından ziyade kasaya giren turizm geliri önemli

Turizm sektör temsilcilerinin erken rezervasyon seçeneğine artan talebe bağlı olarak 2024 yılının turizm açısından olumlu geçeceğini öngördüğünü ifade eden Çandır, şöyle devam etti: ‘’Umarız bu öngörüler gerçekleşir. Hem kentimiz hem de ülkemiz için bereketli bir yıl olur. Ancak burada odaklanmamız gereken konu, kafa saymak yerine kasa saymak olmalıdır. Turizmdeki bereketten tüm ilçelerimiz faydalanmalıdır. Geçtiğimiz yıl Antalya’da yapılan yabancı gecelemelerin yüzde 86’sı Alanya, Kemer, Muratpaşa ve Serik olmak üzere 4 ilçede yapılmıştı. Turizmi 12 yayma hedefinin yanı sıra 19 ilçeye yayma hedefi de belirlenmelidir. Diğer ilçelerimizin pastadan daha fazla pay alabilmelerini özendirecek çalışmalar yapılmalıdır. Kaynaklarımızı korumalı, sektörü daha tasarruflu ve sürdürülebilir bir hale getirmeliyiz.’’

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha