Ali Can Aksu: Oteller açık olsa da ruhen kapalı

Ali Can Aksu: Oteller açık olsa da ruhen kapalı
25 Ocak 2021, 16:08
Turizm Otel Yöneticileri Derneği (TUROYD) Başkanı Ali Can Aksu, turizm sektöründeki işletmelerinde zorunlu kapalı statüsüne alınmasını istedi.

TUROYD Başkanı Ali Can Aksu, fiziki olarak açık olsa da, iş hacmi ve pandemi kısıtlamasından dolayı turizm sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin zorunlu kapalı statüsüne alınması gerektiğini vurguladı.

Kongre, etkinlik, organizasyon ve düğünlerin yasaklanması karşısında hafta sonu sokağa çıkma yasağı, SPA merkezleri, otel alakart hizmeti son bulmuş sektör milyarlarca lira zararla karşı karşıya kalmıştı. Milyonlarca çalışan çok zor duruma düşerken turizm sektörü istihdamda kalifiye personelini kaybetti.

Turizm sektörünün de ödeme süreleri ertelenmeli

TUROYD Başkanı Ali Can Aksu, Covid 19 salgını nedeniyle İçişleri Bakanlığı’nın aldığı tedbirler kapsamında geçici süreliğine faaliyetine ara verilen mükelleflerin vergi beyanname verme ve ödeme sürelerinin 25.01.2021 tarihinde yayınlanan tebliğ ile ertelendiğini ancak muaf tutulan sektörlerin içinde Turizm, otel, seyahat acentacılığı kısmının yer almadığını söyledi. Aksu, "Turizm sektörünün pandemi döneminde yaşadığı kayıp göz önüne alındığında bu zorunluluk statüsüne alınması şart" diye konuştu.

İçişleri Bakanlığı'nın bugün yayınladığı tebliğ ile vergi beyanname verme ve ödeme süreleri ertelenen işletmeler şöyle: Sinema salonu, kahvehane, kıraathane, kır bahçesi, internet kafe, elektronik oyun salonu, bilardo salonu, lokal çay bahçesi, halı saha, yüzme havuzu, hamam, sauna, lunapark faaliyetinde bulunan mükellefler 1 Aralık 2020 itibarıyla mücbir sebep kapsamına alınmıştır.

Kapsamdaki mükellefler tarafından mücbir sebep döneminde verilmesi gereken katma değer vergisi ve muhtasar beyannamelerin beyan ve bunlara ilişkin ödeme süreleri, mücbir sebep halinin sona ereceği tarihi izleyen ayın 26’ıncı gün sonuna kadar uzatıldı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha