Ali Bilir gezip gördüklerini yazdı…

Ali Bilir gezip gördüklerini yazdı…
19 Kasım 2018, 12:05
TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Ali Bilir’in gezip gördüğü 30 ülkeyi anlattığı “Başka Yerler Farklı Mekânlar: GEZİYORUM” adlı yeni kitabı raflarda yerini aldı.

Ali Bilir’in “Başka Yerler Farklı Mekanlar GEZİYORUM” kitabı okuyucularla buluştu.

Ali Bilir kitabında gezmiş olduğu ülkelerden otuz tanesini konu etmiş. Bu ülkelerde gidip gördüğü şehirleri ve kendi gözlemlerine göre yaşam biçimlerini, tarihi ve kültürel hazinelerini, örf ve adetlerini, mekanları ve karşılaştığı bazı insanların kısa hayat hikayelerini ve anılarını kitabına aktarmış.

Renkli fotoğraflarla desteklenen kitap yalın ve akıcı bir dille kaleme alınmış olup, okuyucu kitabın sayfalarında dolaşırken yeni bir yolculuğa çıkıyor adeta.

Kitap sadece bir gezi kitabı olmayıp yazıldığı dönemle ilgili gelecek kuşaklar için rehber olma özelliği taşıyor. Kitap Kasım ayında Timaş Yayınları arasında okuyucularla buluştu.

Kitap Hakkında:

Gezmek, mekânlar ve kültürler tanımak kadar insanının ufkunu genişleten az şey vardır hayatta. Gezilerinize bir de ziyaret ettiğiniz şehirlerin tarihi ve kültürel zenginliklerine vakıf biri eşlik ediyorsa bu seyahatlerin size katacakları daha anlamlı hale gelir.

Türkiye Gezginler Kulübü üyesi Ali Bilir, Başka Yerler Farklı Mekânlar Geziyorum kitabıyla sizleri yepyeni coğrafyalara uyanmaya davet ediyor.

Senelerce diyar diyar, ülke ülke dolaştım. Çok memleketler gördüm. Öyle üstünkörü gezmedim ama yaşadım gittiğim yerleri. İnsanlarının içine girdim, onlarla aynı havayı teneffüs etmeye çalıştım. Onların tarihlerine, kültürlerine ortak olmaya çalıştım; onlar gibi yaşamaya çalıştım. Bütün bu izlenimlerimi kendimce anlatmaya çalıştım bu kitapta. Tam tamına otuz ülke.

İmrendiğim ülkeler de oldu içimi burkan ülkeler de. Kimi zaman “burası gerçek mi,” diye düşündüğüm, kimi zaman gördüklerim karşısında “ülke olarak ne kadar şanslıyız” diye aklımdan geçirmeden edemediğim otuz hikâye otuz ülke var bu kitapta.

Yazma yolculuğum en az gezmek kadar keyif verdi bana. Gezip gördüklerimi, yaşadıklarımı, tecrübelerimi ve en önemlisi hissettiklerimi kendi penceremden sizlere sunmak benim için büyük bir kıvanç. Umarım yazarken hissettiğim güzel duyguları siz de okurken hissedersiniz. Size bu kitapla keyifli saatler geçirmenize muktedir olursam ne mutlu bana.

Her ne kadar ayrı yerlerde farklı insanlar olarak var olsak da aslında hepimizin eğer istersek ortak bir paydada buluşabileceğimizi de bu kitabı okurken aklınızdan çıkarmayınız.

Ali Bilir Kimdir

Giresun’da doğdu. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi, İşletme Bölümü’nden mezun oldu ve İşletme Yönetimi Yüksek Lisansı yaptı. Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Uygulamalı Psikoloji Dalında Tezli Yüksek Lisans yaptı. İş hayatına Osmanlı Bankası’nda başladı. Sırsıyla Sümerbank ve Anadolubank olmak üzere on yıl bankacılık sektöründe çalıştı.2004-2009 yılları arasında Beykoz Belediye Başkan Yardımcılığı ve İstanbul Büyük Şehir Belediye Meclis Üyeliği görevlerinde bulundu.

“Geçmişten Günümüze Görele” (2001) ve Çeşmi Bülbüle Gizlenmiş Ab-ı Hayat Beykoz” (2008) adlı kent tarihi dalında kitapları yayınlandı ve İstanbul 100 Yazarı arasında gösterildi. Birçok dergi, gazete ve internet sitelerinde gezi yazıları başta olmak üzere yazıları ve makaleleri yayınlanmaktadır.

Türkiye Gezginler Kulübü’nün de aralarında bulunduğu Sivil toplum kuruluşları, spor kulüpleri, sendika ve siyasi parti gibi kuruluşlarda kurucu üye, yönetim kurulu üyeliği ve başkanlık görevlerinde bulundu. İş yaşamını Turizm sektöründe sürdürmekte olan Bilir, aynı zamanda TÜRSAB (Türkiye Seyahat Acentaları Birliği) Yönetim Kurulu Üyeliği görevinde bulunmaktadır.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha
   
>