Ali Bahar: Antalya'da yabancıların merdiven altı turizmi iki bölgede yoğunlaşıyor

Ali Bahar: Antalya'da yabancıların merdiven altı turizmi iki bölgede yoğunlaşıyor
13 Eylül 2023, 09:26
AKTOB Başkanı Kaan Kavaloğlu'nun bazı Rus vatandaşlarının Antalya'da 80 daire alıp otel gibi işlettiğiyle ilgili sözleri yeni bir tartışma başlatmıştı. Konuyla ilgili Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Ali Bahar'da değerlendirmelerde bulundu.

AKTOB Başkanı Kaan Kavaloğlu, Antalya'dan çok sayıda ev alan bazı yabancıların bunları otel gibi kiraladığına dair dikkat çekici ifadelerde bulunmuştu. Kavaloğlu, " Antalya'da yabancılara satılan 108 bin daire 108 bin ayrı kişiye satılmamış ki. Bu listenin içinde 1 kişi 80 tane ev almış. Ve aynı kişi bu evleri kendi yurttaşlarına kiralıyor. Yani kendi içlerinde bir kiralama sistemi oluşturulmuşlar. Bu sistem de maalesef hiçbir şekilde denetim altında değil. Biz kayıt dışılığın önlenmesini istiyoruz. Düşünün adam iki tane blok almış iki bloğun arasına resepsiyon yapmış. Turist sitenin güvenliğine, 'where is the reception' diye soruyor. Bu hiçbir şart altında kabul edilebilir bir şey değil." demişti.

Özellikle Konyaaltı'nda, Alanya'da sıkıntı var, yeni tedbirler almak zorundayız

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Ali Bahar'da konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Hürriyet'ten Salim Uzun'a konuşan Bahar şunları söyledi: " Biz bu konuyu zaten Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a aktarmıştık. Bakanlığımızın da bu soruna hassasiyetle yaklaştığını biliyorum. AKTOB’un verdiği rakamlar maalesef doğru. Bir yabancının 60-70 daire satın aldığını biz de biliyoruz. Bu veriler bize de ulaştı. Özellikle Konyaaltı ilçesi Hurma bölgesinde, Alanya’da bu sorun var. Bir turist elbette gelip Antalya’dan daire satın alabilir ama sayı 60-70’e çıkıp bunun içine de kaçak faaliyet gösteren otel anlayışı girince bunun adı merdiven altı turizm oluyor. Buna asla izin verilmemeli. Bunların ruhsatı yok. Ruhsat olmayınca denetim de olmuyor. Yani hem vergi kaybı var ortada hem de güvenlik sorunu. Aslında bu sorunla birçok ülke, şehir uğraşıyor. Mesela New York Belediyesi günü birlik evlerle ilgili yeni kararlar aldı. Biz de bu kararları inceledik. Mesela günü birlik ev için 1 ay önceden yer ayırtılacak ve o evde sadece 2 kişi kalabilecek. Airbnb mantığı ile kiralama yapılıyorsa ev sahibi de o evin içinde olacak. Biz de bu tür çalışmalar içine girmek zorundayız.”

Yorumlar
Suavi Ahıpaşaoğlu
19 Eylül 2023, Salı 08:56
Çok doğru bir yaklaşım. Haksız rekabet var. Apartman/site sakinlerinin huzurunu bozuyorlar. Zina/fuhuş yuvası olarak kullanılıyorlar. Vergi, istihdam, harcama kaybı da cabası.
guest
15 Eylül 2023, Cuma 10:23
satarken dar gelirli vatandaslar dışında herkes mutluydu, simdi ne oldu sayin isadamlari? Hurmalarin er geç tirmalamak gibi bir huyu vardır. dar gelirli kiralık ev bulamazken sorun yoktu.
Hakikat
15 Eylül 2023, Cuma 09:22
Herkesi yanlış yönlendiriyorsunuz. Madem böyle bir durum var denetim yapın. Böyle diyerek şehre giren para akışını durdurdunuz.
Ben benim
15 Eylül 2023, Cuma 12:30
Bu daha baslangic, turizmde zaten denetim yok,kimkime dumduma,YAZIK
Murat kocyigit
14 Eylül 2023, Perşembe 06:38
Siz ahiska turklerini denetleyin
Fatih Çelik
14 Eylül 2023, Perşembe 02:44
Lara bölgesinde de yoğun apartman oteller var
Hüseyin birtek
14 Eylül 2023, Perşembe 01:33
Araştırın bu işler ağırlıkta bu ülkeye elini kolunu sallaya sallaya giren turizm sektöründe ağırlığı olan ahıska türkleri yön veriyor. Eniği cücüğü nevarsa türkşyede. Hemen vatandaşlık alıyorlar. 3senede en lüks yerlerden daire alıyorlar. Ülke turizmineen büyük zararı onlar veriyor. Turiste, tur şoförlerine, heryerde kaba davranıyorlar inanmayan otellere, ve havlimanında kime isterse sorsun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha