AKTOB'tan 'Körfez' önerileri

AKTOB'tan 'Körfez' önerileri
08 Mayıs 2019, 10:39
Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Dubai'de düzenlenen Arabian Travel Market Fuarı'nın ardından körfez ülkeleriyle ilgili bir rapor yayınladı.

Körfez ülkelerinden daha fazla turist çekmek için önerilerin getirildiği raporda AKTOB Başkanı Erkan Yağcı'nın görüşlerine de yer verildi.

Yaklaşık 2 bin 500 firma ile 40 bin endüstri profesyonelini ağırlayan fuarda Türkiye ve Antalya olarak yer aldıklarını belirten Yağcı, otel ve bölge tanıtımını gerçekleştirdiklerini kaydetti. Bahreyn, Kuveyt, Umman, Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden seyahat edenlerin sayısının son yıllarda güçlü bir şekilde artış gösterdiğini vurgulayan Yağcı, Körfez ülkelerinden gelen ziyaretçilerin kişi başına düşen uluslararası turizm harcamalarının da yüksek olduğunu bildirdi.

Geçen hafta Dubai'de düzenlenen Arabian Travel Market Fuarı'na Türk turizmcilerde çıkarma yaptı.

Genç ve kalabalık gruplar

Körfez ülkelerinden gelen tatilcilerin dünya ortalamasına göre daha genç olduğunu, kalabalık aile gruplarıyla seyahat ettiklerini aktaran Yağcı, bu ziyaretçilerin seyahat planlamalarında seyahat bütçesi, helal yiyecek, dil ve kültür yakınlığı, güvenlik, iklim konularına öncelik verdiklerine dikkati çekti.

Yağcı, Körfez ülkelerinden gelen turistlerin harcamalarının yüksek, kalış sürelerinin ise uzun olduğunu belirten Yağcı, yüzde 30'unun 14 geceden fazla konakladığını ifade etti.

AKTOB raporunda Körfez ülkeleri turistlerinin dünya ortalamasına göre daha genç olduğu ve kişi başı harcamalarının küresel ortalamadan 6.5 kat daha olduğu belirtildi.

Raporda Körfez pazarının gelişmesi için yapılması gerekenler şöyle sıralandı:

-Antalya yayla turizm altyapısının güçlendirilmesi özellikle genç nesil içim Antalya talep artışını sağlayabilir. Modern ve geleneksel yaşam arayışı özellikle genç nesilde yüksek. Türk dizileri Arap nüfusunun yaşamında var olmaya devam ediyor, ilgiyle izleniyor.

- Tanıtım ve imaj güçlendiren ortak yapımlar, bu bölgede Türkiye tanınırlığını güçlü olarak etkileyecektir. Dizi oyuncularının bölgesel tanıtımlarda reklam yüzü olması etkili olabilecektir.

-Sağlık turizmi Körfez ülkelerinden gelen ziyaretçileri içinde her geçen yıl artan turizm çeşidi. Farklı nedenlerle Türkye’yi tercih
eden ziyaretçiler arasında en yüksek harcama sağlık turizminde yapılıyor. Sağlık turizmine yönelik workshop gibi etkinlikler
çoğaltılmalıdır.

Yorumlar
Zafer Cengiz
08 Mayıs 2019, Çarşamba 01:40
Çok güzel de.. Rus pazarı yeni gelişirken yapılan hata tekrarlanıp da ''tüm oteller Arap Pazarına açılarak'' tüm Batı Pazarları rencide mi edilecek Acaba? Bu hayati konularda kritik önlemler alarak ''değişimle birlikte gelen olumsuz etkilerin asgariye indirilmesi için'' KONAKLAMA SEKTÖRÜNÜN ALABİLECEĞİ BASİT STRATEJİK TEDBİRLER NEREDEDİR..? #TAG*Medya
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha