AKTOB Başkanı Erkan Yağcı: Çok farklı bir turizm anlayışı geliyor

AKTOB Başkanı Erkan Yağcı: Çok farklı bir turizm anlayışı geliyor
24 Ağustos 2021, 10:55
Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Dr. Erkan Yağcı, Kovid-19 sonrası tatil anlayışında hızlı bir değişim yaşanacağını söyledi.

AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı, Kovid-19 sonrası hızlı bir değişim yaşanacağını söyledi. Hürriyet Akdeniz'den Ceren Deniz'e değerlendirmelerde bulunan Yağcı, dünyada insanların yine uçacağını, yine tatile gideceğini, ama yöntemler değişeceğini söyledi.

Ayak uydurabilen kazanacak

Yağcı, " Bugüne kadar alışmış olduğumuz geleneksel yöntemlerde başlayan değişimin 5 yıl içinde çok daha hızlanacağını görüyorum. En son konaklama sektörüne de değişimin etkileri yansıyacak. 2020’den sonra çok farklı bir turizm anlayışı bizi bekliyor. Daha esnek yapılar ve bireysel satış kanalları ön plana çıkacak. Ayak uydurabilen kazanacak” diye konuştu.

“Antalya’ya özgü önlemler”

Önümüzdeki yıllar için kapsamlı bir hazırlık gerektiğini ve yapılacak çok iş olduğunu vurgulayan Yağcı, şöyle konuştu: “Türkiye turizminin başkenti Antalya, Avrupa turizminin başkenti olmaya da aday ve dünyada öncü bir şehir. Dünyadan güvenli turizm sistemimize ilgi gösterip görmek isteyen herkese, uygulamalarımızı yerinde tanıtarak inceleme imkanı sağladık.

Burada alınan önlemlerin dünyanın herhangi bir yerinde olmadığını iddialı bir şekilde söyleyebilirim. Hem kurallar çok detaylı, hem de çalışanların bu kurallara inancı ve uygulaması çok içten oldu. Sektörde herkes işini seviyor ve sahip çıkıyor. Elde ettiğimiz başarıda en büyük gücümüz bu.”

“Fiyat değil güvenlik öncelikli”

Sivil toplum örgütlerinin neden önemli olduğunun da en net şekilde görüldüğü dönem olduğunu belirten Erkan Yağcı, bu süreçte atılan adımları ve beklentileri şöyle anlattı: “Hepimiz sorumluluğu üstlenerek çözümler ürettik ve işletmelerin açılmasını, nakit akışının başlamasını sağladık.

Online, uzaktan görüşmelerle süreci sürdürdük. Şu anda taleple ilgili bir sorun yok. Aksine geçen yıldan beri bekleyen bir talep var. Geçmişte talep yaratmak için fiyat enstrümanı sıklıkla kullanılırdı. Ama bu dönem fiyatla talep yaratma dönemi değil. Güvenli turizmin talebin ana unsuru olduğu bu sezonda fiyat istikrarını bozmama konusunda hassas olmalıyız.”

“Turizmi sürdürülebilir kılmamız lazım. Çevresel sürdürülebilirliğin yanı sıra arzın yönetimi ve talebin sürdürülebilirliği son derece önemli olacaktır. Talepte yaşadığımız bir sıkıntı istenmeyen paradigmalara neden olabiliyor.

Bu nedenle Kovid döneminde tekrar çok net gördük ki sürdürülebilirlik her zaman öncelikli konularımızdan biri olacak. Bunu sağlayabilmemiz için stratejilerimizi netleştirip hem planlama, hem taktikler uygulama evresine geçmemiz lazım.”

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha