HIKVISION

AKTOB Başkanı Erkan Yağcı: Bunlar olmadan turist otelden çıkmaz!

AKTOB Başkanı Erkan Yağcı: Bunlar olmadan turist otelden çıkmaz!
13 Mayıs 2019, 15:00
Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı her şey dahil sisteminde turistlerin otelden çıkıp kente inmesi için yapılması gerekenleri açıkladı.

AKTOB Başkanı Erkan Yağcı her şey dahil sisteminde turistlerin otelden çıkması için gereken şartı açıkladı. Haberantalya'ya konuşan Yağcı, özellikle kent esnafının her şey dâhil sisteminde turistin kente inmediği ve haliyle de para harcamadığından şikayet ettiğini söyledi.

Turist en çok raylı sisteme güveniyor, bu ağ kurulmalı

400 tanesi 5 yıldızlı otel olan 900 tesise sahip Antalya'da turiste güven veren kent içi ulaşımında sıkıntı yaşandığını belirten Yağcı, " Turisti otellerden kente çekecek ve turistin güvenebileceği bir ulaşım sistemi yok. Yaptığımız araştırmalarda turistlerin en çok raylı sisteme güvendiğini tespit ettik. Bizler bile yurtdışına çıktığımızda güvenli araç olarak raylı sistemleri kullanıyoruz. Turisti de kendimiz gibi düşünmemiz gerekir. Bu nedenle Alanya, Manavgat, Side, Belek, Kemer, Kundu gibi turistin yoğun olduğu detinasyonlarla merkez arasında raylı sistem ağının yapılması gerekir. Bu hareketliliği ciddi olarak artıracağı gibi, esnafında ciddi bir gelir elde etmesini sağlar. Turistin merkeze taşınması, esnafın bundan faydalanması, kent merkezinde hareketliliğin artması raylı sistemle mümkün olur. " ifadelerini kullandı.

Kent merkezinde cazibe alanları oluşturulmalı

Sadece kolay ve ucuz ulaşım ağı kurmakla işin bitmediğini belirten Yağcı, " Turisti kent merkezine çekecek, otelde oturmasını engelleyecek cazibe alanlarının oluşması gerekir. Örneğin Sevilla’ya gittiğinizde kenti dolaşmadan duramıyorsunuz. Paris’e gittiğinizde Eyfel’i görmeden gelmiyorsunuz. Bizde de ciddi kültür alanları var. Örneğin Falezlerin, Kaleiçi’nin, Üçkapıların, Kale Kapısının ışıklandırılması, barların cafelerin hareketlendirilmesi, bize ait ürünlerin sokaklara taşması gibi şeyler turisti otelden çıkarır meraklandıracak çalışmalardır." diye konuştu.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha