AKTOB Başkanı Erkan Yağcı: Antalya’da renovasyonlar başladı

AKTOB Başkanı Erkan Yağcı: Antalya’da renovasyonlar başladı
04 Ocak 2019, 00:26
Antalya’da ertelenen renovasyonların başladığını belirten Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı, “Tahsislerin uzatılması renovasyonları hızlandıracak” dedi.

Bu yıl özellikle Rus turist sayısındaki artıştan dolayı rekor üzerine rekor kıran Antalya’da Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan işletme belgeli 783, yatırım belgeli 107 turistik otel bulunuyor. İşletme belgeli tesislerde 206 bin 866 odada 446 bin 433 yatak bulunuyor. Yatırım belgeli tesislerde ise 22 bin 924 odada 49 bin 383 yatak yer alıyor.

Akdeniz Turistik Otelciler Birliği Başkanı Erkan Yağcı, 2016-2017 yıllarında yaşanan kriz nedeniyle otellerin ekonomik açıdan yüzde 50’ye varan oranlarda kayıplar yaşandığını söyledi.

“Oteller renovasyona kaynak ayırabilecek seviyeye geldi”

2018’de işlerin açılmasıyla otellerin yavaş yavaş renovasyon projelerini gündeme almaya başladığını söyleyen Yağcı, “Ertelenmiş renovasyon projeleri bu yıldan başlayarak, önümüzdeki 2-3 yıllık dönemde tamamlanacağını düşünüyorum. Oteller bütçelerini oluşturup, renovasyona daha rahat kaynak ayırabilecekler. Dolayısıyla gelecek yıllarda renovasyon projelerinde artış olacağını öngörüyoruz.” dedi.

“Tahsislerin uzatılması renovasyonları hızlandıracak”

Renovasyona belli teşviklerin olduğunu belirten Yağcı, “İşletmeler buna göre gerekli teşviki alıyor. Buradaki en önemli husus tahsislerle ilgiliydi zaten. Tahsisler 49 yıla uzatıldı; bu da işletmelerin renovasyonla ilgili karar almalarını kolaylaştıracak.” diye konuştu.

“Antalya yatırımda doygunluğa ulaştı”

Antalya bölgesinde devam eden yeni otel yatırımlarında düşüş olduğunu belirten Yağcı, sektörün şu anda krizden yeni çıktığını bundan dolayı da yeni yatırımların zor olduğunu belirterek, Antalya’nın otel yatırımları açısından belli bir doygunluğa ulaştığına da dikkat çekti.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha