AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı: İnancımız kırılmamalı ve örselenmemeli

AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı: İnancımız kırılmamalı ve örselenmemeli
28 Kasım 2019, 10:28
Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB)'un düzenlediği 9. Uluslararası Resort Kongresi Antalya'da başladı. AKTOB Başkanı Erkan Yağcı kongrenin açılışında konuştu.

AKTOB'un düzenlediği Uluslararası 9. Resort Kongresi Antalya Belek’te bulunan NEST Kongre ve Fuar Merkezi’nde başladı. Resort Kongresi’nin açılışında konuşan AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı, turizm sektörüne getirilen vergi ve ajans paylarına değinerek “Türkiye turizm ülkesidir. Devletimize inancımız tamdır. Bu inanç kırılmamalı ve örselenmemelidir” dedi. Turizmin geleceğini konuşmanın stratejik bir bakış açısının göstergesi olduğunu ifade eden Yağcı, Türkiye turizminin büyümesine dair süreci anlattı.

Mısır'ın açılmasıyla rekabet ortamı artacak

Krizden sonra sektörün üç yıl toparlanma için mücadele verdiğini anlatan Erkan Yağcı, “Bu bir başarı hikayesidir” dedi. Yağcı şöyle devam etti:

"2016 krizinde 10,5 milyon turist 9,5 milyar dolar gelir kaybı oldu . Turizm güçlü bir sektör. Kamunun destekleriyle de 2017'den bu yana önemli gelişmeler oldu. Vizyonumuz 2023 yılında 75 milyon turist sayısına ulaşmak. İki yıldır yaptığımız yapmaya çalıştığımız sürdürülebilir turizm trendine ulaşamadık. 100 yıllık şirketler iflas ediyor. Mısır’ın açılmasıyla rekabet ortamı artacak. Sektörün yeni bir bakış açısına ihtiyacı var."

Turizm Tanıtım Ajansı’nın kuruluşuna da değinen Erkan Yağcı, turizm sektöründen alınan payların sektör için kullanılacak olması konusunda herkesin hem fikir olduğunu ifade etti.

Thomas Cook’un iflasına da değinen Erkan Yağcı, bu gelişmenin sadece Türkiye’yi değil dünyayı ilgilendiren bir konu olduğunu vurguladı. Bakan Ersoy’un konuyla ilgili yaklaşımlarını olumlu bulduklarını ifade eden Yağcı, "Bizim kontrat maddelerinin yeniden değerlendirmesi gerekir" diye konuştu.

Konaklama vergisine de değinen Erkan Yağcı, "Oteller de bu vergiyi misafirden alacak şekilde uygulamalı. Bu konuda hazırlanmamız gerekiyor" dedi.

2030 yılının önemli eğilimlerine değinen Erkan Yağcı, “Önemli olan ilk konu çevre ve sürdürülebilirlik olacak. Alt yapı hizmetlerinin aksatılmadan devam etmesi gerekiyor. Antalya 20 milyona yaklaşıyor, bir sorun yaşamamak için yatırımlara devam etmemiz gerekiyor" dedi.

Yapay zeka, artırılmış gerçeklik, nesnelerin interneti gibi kavramların sektörün gerçekliği haline geldiğini söyleyen Erkan Yağcı, “Türkiye turizm ülkesidir. Devletimize inancımız tamdır. Bu inanç kırılmamalı ve örselenmemeli” diye konuştu.

Muhittin Böcek’e büyük alkış

Resort Kongresi'nin açılışında Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek de bir konuşma yaptı. Antalya Belediyesi'nin yaptığı altyapı projeleri hakkında bilgi veren Böcek, planlanan projeler hakkında da bilgi verdi.

Kent estetiğine önem vererek aydınlatma ve çiçeklendirme çalışmaları yaptıklarını anlatan Böcek, “Kentimiz tarihi ve doğasıyla dünyanın en önemli turizm kentidir. Ülke turizmine katkı sunan tüm devlet büyüklerine, kısacası emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Sevgiyle, Cumhuriyetle ve Atatürk’le kalın” dedi. Muhittin Böcek’in bu son sözleri salonda yoğun bir alkış aldı.

Karaloğlu: Kamu ve turizm sektörü işbirliği önemli

Kongrenin açılışında konuşan Antalya Valisi Münir Karaloğlu da Antalya’da kamu ile turizm sektörü arasındaki işbirliğine değindi. Karaloğlu, “Bu başarıda bu işbirliğinin önemli olduğuna inanıyorum” dedi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha