Akdağ: Turizm elden gidiyor, kaçak rehberler cirit atıyor

Akdağ: Turizm elden gidiyor, kaçak rehberler cirit atıyor
03 Şubat 2022, 11:01
Mezopotamya Turizm Platformu Sözcüsü ve Turist Rehberler Birliği (TUREB) Eski Disiplin Kurulu Üyesi İsa Akdağ, yabancı uyruklu kaçak rehberlerin ülkemizde adeta cirit atığını söyledi.

İsa Akdağ, yaptığı açıklamada, seyahat acentalarının Suriyelilerin elinde olduğunu, rehberliğin Suriye, Irak ,İran, Tunus, Mısır, Bulgar uyruklu kaçak rehberlerin ise cirit attığı bir meslek haline geldiğini belirtti.

‘’Rehberlik; bilgi, birikim ve donanım gerektiren bir meslektir. Kanun ve yönetmelikle tanımı belirlenmiş, TBMM’de onaylanmıştır’’ diyen Akdağ, şunları kaydetti:

‘’Nasıl şu an önüne gelen öğretmenlik, doktorluk, avukatlık yada başka bir mesleği icra edemiyorsa, rehberlikte en az bu meslekler kadar kutsal ve profesyonellik gerektiren bir meslektir ve ancak Profesyonel Turist Rehberleri tarafından icra edilebilen kutsal bir meslektir. Bu ülke muz Cumhuriyeti değildir, rehberlik mesleği; Suriyeli, Iraklı, İranlı, Bulgar, Tunus, Mısırlı ya da şu an ismini zikretmediğim ülke vatandaşları tarafından icra edilemeyecek kadar profesyonellik gerektirir.

Kaçak rehberler Dolmabahçe Sarayını anlatırken, ülkemizi ziyaret eden misafirlere, ülkemizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk için, Altın hamamda süt ile yıkanır hurafe ve safsataları anlatıyorlar. Osmanlı’yı anlatırken de atalarımızın baş kesen ve işgalci olduğunu anlatacak kadar cahil ve küstah olabiliyorlar.

Başta devletimize, TUREB’e, TÜRSAB’a ve diğer STK’lara seslenmek istiyorum! Biz Rehber olarak yurtdışına giderken, meslek erbabı olmamıza rağmen, yanımıza o ülkenin belgeli rehberini almadan mesleği icra ettirmiyorlar.

Ülkemizde turizmde cirit atan, ülkelerini bırakıp kaçan, Suriyelilerin ülkelerinde bile yerel rehber almadan rehberlik yapmanız mümkün değilken, peki bizim ülkemizin bu ülkeler kadar mı değeri yok? Sosyal medya mecralarında, belgesiz, vergisiz ve risksiz para kazanmak, başka hangi ülkede bu kadar kolay ve mubah?

Turizm camiası; bu haksızlığa ve kanunsuzluğa bir an önce dur demeli. Dünyanın başına bela olan pandemide 2,5 yıldır can çekişen acente ve rehber camiasının hakları korunmalı. Devletimiz, turizm işi ile alakası olan yabancıları tespit etmeli, TUREB ve TÜRSAB’ta sosyal medya takip ekipleri kurmalı, kolluk kuvvetlerine de belgesiz ve kokartsız araç ve şahısları direkt denetleme ve turdan men etme yetkisi verilmeli.’’

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha