Akay Turizm’in sahibi Ethem Okudur’dan, Bakan Ersoy’a ‘sitem dolu’ mektup

Akay Turizm’in sahibi Ethem Okudur’dan, Bakan Ersoy’a ‘sitem dolu’ mektup
27 Nisan 2020, 03:02
Türkiye’ye en çok turist getiren tur operatörleri arasında 9’uncu sırada yer alan Akay Turizm’in sahibi Ethem Okudur, Bakan Ersoy’a yazdığı açık mektupla sitemlerini iletti…

Türkiye'nin önde gelen tur operatörlerinden Akay Turizm ve FIT Holidays‘in sahibi Ethem Okudur, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a hitaben, açık mektup yazdı.

“Oteller, bedava kullandığı avans yerine kredi alıp faiz ödemeyi tercih etmedi”

Tur operatörleri ve seyahat acentalarının yaşanan süreçte yaşadıkları zorluklara değinen Ethem Okudur, otellere verilen “avans geri ödeme kredisi” sisteminin çalışmadığına dikkat çekerek, “Yaptırım olmayınca bu krediyi, değil kullanan, başvuran otel bile sayılı olmaktan öteye gitmedi. Geri ödeme yapamayan bazı oteller acentadan kullandıkları bedava avansın yerine kredi kullanıp faiz ödemeyi tabi ki tercih etmediler” dedi.

“Sıkıntımız, borcumuzdan değil alacaklarımızdan!”

Şirketlerinin güçlü sermaye yapısına dikkat çeken ve tedarikçilerine borçları olmadığını belirten Ethem Okudur, “Yani yaşadığımız sıkıntının sebebinin, borcumuz yüzünden değil, alacaklarımız yüzünden olması maalesef trajikomiktir” diye belirtti.

“Bakanlık otelcilerin bakanlığı mı?”

Bakanlığın seyahat acentalarına verdiği desteğin yetersiz kaldığını vurgulayan Ethem Okudur, “Bugün mücbir sebepler konusunda yapılan uygulamalara bakılınca Bakanlığımız sadece otellerin bakanlığı, acenteler üvey evlat mı diye sormayacak mı insan kendine?” diye sitemlerini iletti.

Ethem Okudur’un Bakan Mehmet Nuri Ersoy’a yazdığı açık mektubun tam metni şöyle:

Sayın Bakanım,

Korona Virüs salgını nedeniyle oluşan olumsuz gelişmeleri yakinen takip ettiğimiz gibi, ülkemize turist gönderen ülkelerin yaşanan kriz nedeni ile turizm sektörüne verdikleri destekleri de izliyoruz.

Hava yolu şirketleri olan 4 büyük acenteye destek verildiğini açıkladınız. Belki havayolumuz yok, ama ülkemize en çok turist getiren 9. Acenteyiz. Belki havayolumuz yok, ama 48 yıllık itibarimiz ile sektörümüzde aktif olarak faaliyet gösteren sayılı acentelerdeniz. Ve havayolumuz olmamasına rağmen 2019’da Türkiye’ye 500 bini aşkın turist getirdik.

Ayrıca şirketlerimiz vergi rekortmenleri arasında yer almış ve aynı zamanda ‘en çok döviz getiren şirketler’ sıralamasına girmiş olup Cumhurbaşkanlığı tarafından plaket ile ödüllendirilmiştir.

Eminim bizim durumumuzda olan ve bu ise yıllarını ve emeklerini vermiş nice acenteler var, ama onların da havayolları yok...

Çalıştığımız çok sayıdaki pazarın Tur operatörlerinin bünyesinde yer alan rakip destinasyonlara göre Antalya’yı fark yaratacak ürünler, kondisyonlar vererek ve tanıtım katkıları sağlayarak, lider destinasyon haline getirdik. Bu avantajları sağlamak adına biz de iş birliğinde olduğumuz otellere erken rezervasyon ve avans ödemeleri yaptık.

Birçok otel de haklı olarak aldıkları avansları yatırım için kullandılar ve iade etmekte zorlanıyorlar. Nitekim, Bakanlığımız erken rezervasyon ve avans ödemelerinin iadesi için profesyonel ve olgun bir yönetmelik yayınladı "İste budur!" dedik. Ancak bir yaptırım olmayınca bu krediyi değil kullanan başvuran otel bile sayılı olmaktan öte gitmedi, geri ödeme yapamayan bazı oteller acentadan kullandıkları bedava avansının yerine bir kredi kullanıp faiz ödemeyi tabi ki tercih etmediler.

Bizim 2019 ya da öncesinden hiçbir otele ya da başka bir sağlayıcıya borcumuz olmadığı gibi, sahibi olduğumuz araç filosu, otellerimiz, ofis lojman vs. hepsi sermayesi ödenmiş öz mallarımız. 2020 için ise birikimimizin üstüne kullandığımız ticari kredileri de avans olarak otellere dağıttık. Yani yaşadığımız bu sıkıntının sebebinin borcumuz yüzünden değil, alacaklarımız yüzünden olması maalesef trajikomiktir.

Ülkemizde Turizmin önemi ve pandeminin sektörümüze verdiği zarar tartışılmaz bir gerçek iken biz ve bizim gibiler devletimizden bir destek görmek için daha ne kadar beklemeliyiz? Bugün mücbir sebepler konusunda yapılan uygulamalara bakılınca Bakanlığımız sadece otellerin bakanlığı, acenteler üvey evlat mı diye sormayacak mı insan kendine?

Son günlerdeki covid19 hakkındaki olumlu gelişmeler hepimizi sevindirse de özellikle yurtdışı pazarların geri dönüşü ve akıcı bir incoming trafiği daha aylar alacaktır. Bu süreç dolayısı ile muhtemel birçok tesisin de açılma kararını olumsuz etkileyecek bu da avanslarımızın beklenilen vadede dönüşüne imkan vermeyerek bizlere ağır bir faiz yükü getirecektir.

Görmek istediğimiz destekler, alınan yönetmelik kararı olan otellere erken rezervasyon, avans iadesi ile ilgili kararın altının doldurulması ve uygulanmasının mümkün kılınması ile düşük faizli kredi destekleridir. Acentelerin hacimleri doğrultusunda, adil oranlarda verilecek krediler sektörü rahatlatacaktır.

Son olarak da tatil paketleri ve uçak biletleri online satılınca binlerce acentenin hali ne olacak diye sormak istiyorum

İnşallah 50. Yıldönümümüzde, bu tarihten sonra gerçekleşebilecek destekleri şükran ile anarız.

Saygılarımla,

Ethem Okudur

Akay Turizm / Fit Holidays

Yorumlar
Bayram hasret
09 Mayıs 2020, Cumartesi 12:36
Çok güzel bir yazı olmuş inşallah ses getirir ama zannetmiyorum çünkü Sn.Bakanın umrunda bile değiliz Acenteler olarak
Ahmet Dal
27 Nisan 2020, Pazartesi 03:30
Gucu Gucu yetene yukaridan asagisi gorulmuyor sanki..sevgili Ethem Bey Ucak biletlerinin basta Turizm Bakani'na ait site olmak uzere bircok site ve Hava yollari'nin kendi siteleri tarafindan hemde daha ucuza satildigini bilmiyor galiba,yada bilmiyormus gibi yapiyor..altta kalanin cani cikiyor
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha