Airbnb Meclis'e geliyor

Airbnb Meclis'e geliyor
27 Eylül 2023, 13:54
Ekim ayında çalışmalarına başlayacak Meclis'te önemli gündem maddeleri görüşülecek. Airbnb evlerinin kiralanması konusunda da adım atılacak.

TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu başkanı Adil Karaismailoğlu, TBMM'nin yeni yasama yılında Komisyon gündeminde yer alacak düzenlemeleri anlattı.

Airbnb düzenlemesi yeni yasama yılına yetişecek

Karaismailoğlu, turizm sektörünün önünün açılması gerektiğini belirterek "Turizm sektöründeki yatırımları teşvik etmek, korumak, öte yandan Airbnb ve apart daire kiralama gibi kayıtsız hizmetlere yönelik düzenleme yapmak lazım" dedi.

Karaismailoğlu, şöyle devam etti: "Tamamen kanunlara uygun, vergisini veren, her türlü altyapısı, sorumluluğu olan turizm tesisleri varken bir tarafta karanlık ve farklı amaçlarla kullanılan yapıları düzene sokmak gerekiyor. Bunun için çalışma yapıyoruz. İnşallah o da yeni yasama yılına yetişecek. Vergi mükellefi olunması konusunu çalışıyoruz ama biraz daha tartışılması gerekiyor. Kaliteli turizm tesislerimiz, otellerimiz, vergisini ve sorumluluklarını yerine getiren tesislerimiz varken yasa dışı farklı uygulamalar üzerinden yapılan turizm ticaretinin önünü kapatmak lazım."

Yorumlar
Mehmet yılmaz
28 Eylül 2023, Perşembe 07:58
Otellerin vergi ödediğini hiç görmedim Tabelaları hep zarar Herzamanda teşvik istiyorlar ve alıyorlar Airbnb Turizmi şehre yaymak ve tüm şehir esnafının faydalanması açısından çok iyi bir fırsat
Cem Yüksel
28 Eylül 2023, Perşembe 10:05
Airbnb yüzünden kiracılar kiralayacak ev bulamıyorlar. Herkes vergisiz bir şekilde bu işi yapıyor. Yasaklansa da cezada olsa yapacağız diyorlar. Mülkü idareciler bu duruma dur demeli. Cezalar korkutucu olmalı. Gerekirse devlet mülk üzerinde işlem yapabilmeli. Özellikle yazlık yerlerde kiraların fahiş rakamlara çıkması bu yüzden. Acil önlem alınmalı. Otellerdeki bos odalar bu şekilde çok daha hızlı dolacaktır. Tüm güney sahilinde hemen hemen mülk sahiplerinin %60 ı bu işi yapıyor.
Cemal Akkaya
27 Eylül 2023, Çarşamba 03:30
Meclis varlıklıların değil Halkın Meclisi olmalıdır
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha