HIKVISION

Air Bucharest Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Yapıcı: Biz de 5’inciyiz

Air Bucharest Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Yapıcı: Biz de 5’inciyiz
24 Nisan 2020, 03:15
Bünyesinde havayolu şirketi bulunan tur operatörlerine verileceği duyurulan ‘destek kredisinin’ doğru bir adım olduğunu savunan Air Bucharest ve Kuşadası Tour Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Yapıcı, kriz sonrasında havayolu şirketine sahip tur operatörlerinin ayakta kalmasının stratejik önem taşıdığını ifade etti.

Bünyesinde havayolu şirketi bulunan Türk kökenli tur operatörlerine verilecek 120 milyon dolarlık krediyle ilgili tartışmalar devam ediyor. Romanya merkezli tur operatörü ve havayolu şirketi Air Bucharest’in ve Kuşadası Tour Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Yapıcı, Bakan Mehmet Nuri Ersoy’un hamlesinin doğru ve yerinde bir karar olduğunu savundu.

“Bakan’ın açıkladığı özelliklere sahibiz”

Bünyelerinde iki uçağa sahip, Air Bucharest isimli bir havayolu şirketi bulunduğunun altını çizen Hasan Yapıcı, Bakan Ersoy’un açıkladığı koşulların tamamını taşıdıklarını vurgulayarak, kriz sonrasında havayolu şirketine sahip tur operatörlerinin ayakta kalmasının stratejik önem taşıdığını ifade etti.

“Doğru ve stratejik bir adım”

Bakan Mehmet Nuri Ersoy’un Türklere ait tur operatörü ve havayolu şirketlerini ayakta tutmaya çalıştığını ve bunun doğru bir yaklaşım olduğunu savunan Hasan Yapıcı, “Uçaklar yerde yatıyor ve her gün park, bakım masrafları var. Bakan Ersoy’un bu kararını doğru bir adım olarak görüyorum” diye konuştu.

“İşler normalleştiğinde diğer tur operatörleri de desteklenecektir”

Havayolu şirketi bulunmayan tur operatörleri için de Hükümetin işler normalleşmeye başladığında adım atanacağına inandığını söyleyen Hasan Yapıcı, “2016 ve 2017’deki kriz ortamında Hükümetimiz yanımızda oldu. Onların sayesinde ayakta kaldık. İşler normalleşmeye başladığında bunu tüm tur operatörleri için tekrar yapacaklarını tahmin ediyorum” şeklinde konuştu.

“Biz de 5’inciyiz”

Türkiye’de söz konusu krediyle ilgili olarak Anex, Pegas, Odeon ve Corendon’un isminin gündeme geldiğini anlatan Hasan Yapıcı, “Biz de beşinci şirketiz. Onlar kadar büyük değiliz, ama Bakanın açıkladığı tüm standartlara sahibiz. 2019 yılında Antalya’ya 35.000 pax yaptık” dedi.

Krediyle ilgili olarak henüz Bakanlıkla temasa geçmediklerini belirten Hasan Yapıcı, “Yurt içinde ve yurt dışında şirketlerimiz var. Aynı zamanda havayolu şirketiyiz. Medyadan takip ettiğim kadarıyla hep dört şirketin ismi telaffuz ediliyor. Konuyla ilgili bazı tereddütler de dile getiriliyor. Olumsuz düşünmek istemiyorum, ama onlar destek kredisinden faydalanır da biz faydalanamazsak o zaman oturup bazı şeyleri düşünmek gerekir galiba…” dedi.

Yorumlar
Serhat Paktaş
24 Nisan 2020, Cuma 02:29
Siz de marka şirketsiniz yani! Seyahat acentenize uçak aldığınızda bize mi sordunuz? Neyin sırası imiş bu? A grubu Seyahat Acentesi A grubu Seyahat Acentedir. Kendinizi Kaf Dağında diğer işletmeleri aşağı görmekte moda oldu. Ne yapalım balık baştan koktuğunda , yancılarda boş durmaz tabi. Sırayla yani parayla değil öyle mi ?
Feti KUYUCU
24 Nisan 2020, Cuma 09:49
Tur operatörlüğünü uçağı var yok diye ayırmak son derece hatalıdır. Charter sefer ( özellikle gelişmekte olan outgoing destinasyonlara ) koymak çok zor değil bir kaç uçak var diye bu destekten yararlanmak bunun yanında stakeholders ( paydaş ) olarak 100.000 veya önemli büyüklüklere hizmet veren incoming acentelerini bu destek dışı tutmak hatalıdır adil değildir. Destek kriterleri koyar herkesi yararlandırırsınız.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha