Air Berlin’de kriz derinleşiyor

Air Berlin’de kriz derinleşiyor
12 Kasım 2016, 11:58
Air Berlin´de kriz bitmek bilmiyor. Yılın üçüncü çeyreğinde de zarar eden şirketin cirosu yüzde 5 düştü.

Tourexpi.com’un Alman “Der Spiegel” dergisinden aktardığı habere göre Air Berlin, yıl sonuna kadar kara geçmeyi beklemiyor. Yılın üçüncü çeyreğinde 46 milyon Euro zarar eden Air Berlin’in CEO’su Stefan Pichler’e göre bu zarar, en çok turizm sektöründeki fiyat mücadelesinden ve Air Berlin için gerçekleşen yeniden yapılandırmanın masraflarından ileri geliyor.

Pichler’e göre turistlerde revaçta olan Mallorca ve Kanarya Adaları rotalarında rekabet yaşanırken, Türkiye’ye yönelik talebin düşmesi bu rekabeti daha da kızıştırıyor.

Air Berlin büyük hissedarı Etihad’ın önderliğinde şu anda kapsamlı bir yeniden yapılandırmaya gidiyor. Bu yeniden yapılandırma kapsamında Air Berlin’in filosu yarıya kadar küçülerek sadece 75 uçaktan ibaret olacak. Filosuna dahil olan öbür uçaktan 40 tanesi, Lufthansa’ya kiralanacak. Lufthansa ise bunları low cost alt şirketi Eurowings için kullanmayı planlıyor.

Air Berlin’in turistik filosu ise, çalışanları ile birlikte Etihad ve TUI ile birlikte yeni kurulacak bir birlik içinde yer alacak. Air Berlin bundan böyle özellikle ABD uçuşlarına ağırlık vererek 2018 yılında kâra geçmeyi planlıyor.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha