Ahmet Aras: Turizmcilere müjdeleri vermek için sabırsızlanıyoruz

Ahmet Aras: Turizmcilere müjdeleri vermek için sabırsızlanıyoruz
28 Mayıs 2021, 13:58
Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Sputnik'e açıklamalarda bulundu.

Ankara ziyaretleri kapsamında Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile de görüşen Aras, Kovid-19 sebebiyle turizmde büyük kayıplar yaşandığını ancak bu yıl gerekli tüm önlemlerin alındığını belirtti:

Bakan Ersoy'la sezonu da konuştuk...

“Kültür ve Turizm Bakanımızdan en büyük beklentimiz bir an önce sezonun açılmasının müjdesini bize vermesi. Sezon konusunu da konuştuk. Özellikle rakamların düşmeye başladığını, ayın 1’inden sonra 5 binin altına ineceğini, bu durumda beklentimiz olan yurt dışı pazarların da hareketleneceğini ifade etti. Biz de turizmcilere müjdeleri vermek için sabırsızlanıyoruz.”

‘Rusya çok önemli bir pazar haline geldi’

Geçtiğimiz yıldan itibaren yabancı turist sayısında düşüş olduğunun altını çizen Ahmet Aras, Avrupa açığının kapandığını belirtti ve sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Geçtiğimiz yıldan itibaren Avrupalı turist sayısında düşüş yaşadığımız gerçek. İngiltere yine sadık misafirlerimiz. Çekoslovakya, Polonya, Bulgaristan gibi, Rusya ve Ukrayna çok önemli bir pazar haline geldi bizim için Bodrum’da. Onlar, Avrupa’nın açığını aslına bakarsanız kapattılar. Ancak bu yıl netleşen bir tablo yok.”

‘Geçen yılki rakamlara göre artış var’

Geçen yılki tabloların, bilinenin aksine yılın bu dönemine göre daha iyi olduğunu belirten Aras, “İngiltere’den 2020 Nisan sonunda 10 turist gelmiş, bu yıl 24 olmuş. Polonya’dan bu yıl 920 turist gelmiş. Geçen yıl sıfır. Geçtiğimiz yıl Rusya’dan aynı dönem 2 turist gelirken şimdi 247 turist gelmiş. Ukrayna’da sıfır gelirken 694 gelmiş. Yüzde 69.3 gibi bir artış var. Aşılama ile beraber 15’inden sonra netleşecektir konu” dedi.

‘Rus misafirlerimizin Bodrum’da yaşamasını istiyoruz’

Turizm sadece otelde kalmak olmadığını vurgulayan Aras, kültürel alışverişin de önemli olduğunu kaydetti ve şunları ekledi:

“Özellikle mesela Rus misafirlerimizin Bodrum’da yaşamasını istiyoruz. Bu gerçekleşiyor. Bodrum salgın ile beraber inanılmaz bir cazibe merkezi haline geldi. İnsanlar oradan bir ev edinmek için müthiş bir şekilde mücadele ediyorlar. Bodrum, Türkiye için de önemli bir merkez. İnsanların yerleşmek istediğini çok net görüyorum. Son dönemlerde yapılan rezidans ve otel projeleri var. Rus misafirlerimizin, onların birçoğunda ev aldığını görüyoruz.”

Yorumlar
Ahmet Solmaz
30 Mayıs 2021, Pazar 08:03
Umarım açılır.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha