Ahmet Aras: Önemli otel zincirleri kapıda

 Ahmet Aras: Önemli otel zincirleri kapıda
30 Eylül 2020, 09:17
Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ekonomi gazetecileriyle bir araya geldiği toplantıda turizmle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, ekonomi gazetecileriyle bir araya geldi.

Ocak-Ağustos döneminde 100 bin yabancı Bodrum'u ziyaret etti

Küresel salgının her turizm destinasyonu gibi Bodrum'u da olumsuz etkilediğini belirten Aras, yabancı turist sayısındaki kayıplarının yüzde 90'a vardığını, buna rağmen ocak-ağustos döneminde ilçeyi 100 bin yabancının ziyaret ettiğini bildirdi.

Sezon sonu olmasına rağmen doluluk oranları iyi düzeyde

Aras, turizm sezonunun pandemi nedeniyle uzadığını, otellerde doluluk oranının sezon sonu olmasına rağmen iyi düzeyde olduğunu kaydetti.

Yabancı turist kaybını yerli turist bir nebze kapattı

Yabancı turistteki kayba karşı yerli ziyaretçilerden ciddi ilgi gördüklerini ifade eden Aras, "Pandemiye rağmen yerli turist temmuzdan itibaren Bodrum'a akın etti. Bodrum'da ikinci evi olanların da kente gelmesiyle ilçemizde ciddi bir hareketlilik yaşandı. Bu sayede kaybımız bir nebze de olsa hafifledi." diye konuştu.

Yarım kalan oteller önemli markalar tarafındaan alınarak yenileniyor

Bodrum Belediye Başkanı Aras, son yıllarda artan yerli ve yabancı yatırımın pandemi sürecinde de hız kesmediğini belirterek, "Yıllardır atıl olan, yarım kalan oteller önemli gruplar tarafından alınarak yenilenmeye başlandı. Yurt dışından çok seçkin otel markaları Bodrum'a gelmeyi sürdürdü. Salgın nedeniyle ilçemizde ciddi bir konut talebi oldu. Turizmde ve gayrimenkulde yeni projeler hayata geçmeye başladı. Bodrum'da şu anda otel, gayrimenkul, hastane, sağlık turizmi, spor, altyapı gibi tüm alanlarda süren yatırımların büyüklüğü 5 milyar dolara ulaştı. Bu tutarın daha da artmasını bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

Önemli otel markaları da kapıda

Aras, dünyada sadece 5 lokasyonda bulunan bir restoran markasının, sadece ABD'de hizmet veren bir otelin Türkiye'de sadece Bodrum'da yatırım yaptığını söyledi.

Aras, "Susona, LXR, Ritz Carlton, The Edition, Mandarin Oriental, Kempinski, Wyndham, Rixos, Titanic, Rodisson Blu gibi dünyaca ünlü onlarca marka Bodrum'da. Şu anda önemli markalar da kapıda." diye konuştu.

Ahmet Aras, Bodrum'da yatırım yapmak isteyen yabancıların; otellerin yanı sıra sağlık, fuar ve kongre gibi kültürel yapı, yat inşaatı ve spor tesisi gibi alanlarda yatırıma ilgi gösterdiğini anlattı.

ABD, Almanya, Hollanda, İngiltere ve Orta Doğu'dan bugüne kadar ciddi ilgi gördüklerini vurgulayan Aras, bu ilginin sürdüğünü, ünlü markaların Bodrum için proje geliştirdiği duyumları aldıklarını bildirdi.

Aras, "Rusların spor turizmiyle ilgili yatırım yapma girişiminde olduğunu biliyoruz. Bunu hükümetimizin ilgili yerlerine de aksettirdik. Buz hokeyi yatırımları proje aşamasında. Üçüncü yaş turizmi için de yatırım planlamalarımız sürüyor." diye konuştu.

Aras, bugüne kadar Bodrum'un tanıtımında eksik kalan tüm yönlerini, olağanüstü bir internet portalıyla dünyaya anlatmaya kararlı olduklarını belirterek, "Bu da beklentilerimizi yükseltiyor. 2021'de Bodrum turizminin çok büyük bir atılımla canlanacağına inanıyorum." dedi.

Etiketler:Bodrum Ahmet Aras
Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha