Ahmet Aras: 'Her şey dahil' geçerliliğini yitirecek

Ahmet Aras: 'Her şey dahil' geçerliliğini yitirecek
23 Mayıs 2020, 12:16
Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras turizm sezonuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras Cumhuriyet'ten İpek Özbey'in sorularını cevapladı. 27 Mayıs'ta hangi otellerin kapılarını açacağına yönelik soruyu yanıtlayan Aras şöyle konuştu: "Bu salgın dönemi, insanların tatil tercihlerini büyük ölçüde değiştirecek. Otellerde yeme alışkanlıklarından, check-in süreçlerine ve oda temizliğine kadar her şeyin farklılaştığı bir dönem başlıyor. Bodrum’daki tesisler bu döneme hazırlanıyor şu anda. Bazıları ise hiç açmayacak kapılarını bu sezon. Her şey dahil turizm konsepti artık geçerliliğini yitirecek. Bodrum için aslında bir anlamda eskiye dönüş olacak. Biz, turizme ev pansiyonculuğu yaparak başladık burada. Şimdi de insanların tercihini bu yönde kullanacağını düşünüyorum. İşletmesinin ‘güvenli bölge’ olduğunu hissettiren her tesis öne çıkacak. Ve bu tesisler gerek Bakanlığımız gerekse Belediyemiz tarafından sürekli olarak denetime tabi tutulacak. Şu anda turizmcilerimiz, Bakanlık tarafından belirlenen sertifikasyon kriterlerini yerine getirmek için çalışıyor. Biz de Belediye olarak bir akreditasyon programı hazırladık. Belediye belgeli tüm işyerlerinde kriterlerimizi belirledik. Bir taraftan da sezona hazırlanıyoruz. Örneğin 36 halk plajımızı, yeni döneme göre düzenlemeye başladık. Kum serimi, bakım-tesviye çalışması yapıyoruz. Daha sonra sosyal mesafe kurallarına uygun bir şekilde şemsiyelerimizi yerleştireceğiz.

Sezon ortalarından sonra dış turizm hareketliliği olabilir

Ahmet Aras, 'Yurt dışından turist bekliyor musunuz?' sorusuna ise şu cevabı verdi: " Turizm Bakanlığı, 70’den fazla ülkeyle görüşmeler yapıyor. Telefon diplomasisi sürüyor. Biz de konuyu takip ediyoruz. Sezonun ortalarından sonra dış turizm hareketliliği olabilir. Tabii turizmcinin beklentisini karşılayacak düzeyde bir hareketlilik olmaz bu."

Tekneler bu sene hiç boş kalmayacak

Ahmet Aras, 'Daha güvenli görüldüğü için tekne tatilleri artar mı?' sorusunu ise şöyle cevapladı: Tekne tatili şu an için en güvenli tatil seçeneği diye düşünüyorum. Charter teknelerinin büyük bölümü yabancı turist ağırlıklı çalışıyordu. Bu sene yerli turistlerin de tatil tercihini bu yönde kullanmaya başlayacağı görülüyor. Denizcilerimiz hazırlıklarına başladı. Mavi Yolculuk bir Bodrum markasıdır ve Bodrum’un en önemli değerlerinden biridir. Aynı zamanda hem hijyen hem de sosyal mesafe kurallarının en rahat uygulanabileceği alan olarak değerlendirmek lazım. 30 metrelik bir gulette, kaptanla birlikte en fazla 5 ya da 6 mürettebat olur. Bir hafta, 15 gün boyunca Gökova’da izole bir tatil imkanı sunan teknelerin, bu sene hiç boş kalmayacağını düşünüyorum.

Yazlıklara çok ciddi talep var

Ahmet Aras ikinci konutlara, tatil evlerine ve rezidanslara çok ciddi bir talep olduğunu söyledi. Aras, " Ev kiralama ve hatta satın alma taleplerinde artış var. Bodrum’da şu an itibariyle yaklaşık 5 bin adet satışa hazır konut bulunuyor. Gayrimenkul danışmanlarının paylaştığı bilgiler bu yönde. Salgın sonrası bazı tatilciler, kalabalıktan uzak kalmak adına tercihini bu yönde kullanacaktır. " diye konuştu.

Yorumlar
Ahmet Zengin
24 Mayıs 2020, Pazar 11:36
Bu adam belediye başkanı mı, pansiyoncu kafası mı yaşıyor hala bilmiyorum. chp'nin ilk sepetleyeceği kişidir kendisi. Bodrum'un git su kanalizasyon derdini çöz sen, konsept yönlendirmesi yapma.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha