HIKVISION

Ahmet Aras: Bodrum ötekileştiriliyor!

Ahmet Aras: Bodrum ötekileştiriliyor!
08 Kasım 2019, 00:01
Bodrum’un Hükümet tarafından ötekileştirildiğini iddia eden Belediye Başkanı Ahmet Aras, “Bizim günahımız nedir bilmek istiyoruz” dedi.

Bodrum’un Hükümet tarafından ötekileştirildiğini ileri süren Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, “Hükümetimizin açıkladığı 2023 Turizm stratejik planında Bodrum'un, hatta Muğla'nın ismi geçmiyor” dedi.

“Bodrum'un stratejik planını yapmak zorunda kalacağız”

Turizmin Bodrum ekonomisindeki önemine vurgu yapan Aras, “Türkiye'den bağımsız Bodrum'un stratejik planını yapmak zorunda kalacağız gibi görünüyor. Şu an bunun çalışmalarına başlıyoruz. Gereken temasları yapacağız. Bodrum, Bakanlığın stratejik planında hiçbir aksa konu olmamış. Ne cruise, ne hafif raylı sistem, ne de yol ağındayız. Sadece Bodrum-Milas Havalimanı işaretlenmiş. Bizim günahımız nedir bilmek istiyoruz. Neden Bodrum dışlanıyor? Bilelim, inceleyelim ve tartışalım.” diye konuştu.

“Bodrum en büyük pazarında düşük ölçekte temsil edildi”

İngiltere’nin başkenti Londra’da gerçekleşen WTM Londra 2019 Turizm Fuarı’ndaki izlenimlerini de anlatan Aras, Bodrum’un en büyük pazarının İngiltere olduğunu, ancak Türkiye’nin en popüler turizm kentinin bu pazarda çok düşük bir ölçekte temsil edildiğini söyledi. Aras şöyle devam etti: “2019 rakamlarına göre 223 bin İngiliz vatandaşı havayoluyla bölgemizi ziyaret etti. Ancak biz ne yazık ki yıllardır bu fuarda bize ayrılan çok küçük bir alanda Bodrum’u anlatmaya çalışıyoruz. Gelecek sene orada çok daha büyük ses getirmemiz gerektiğini gördük”.

“En büyük problem ulaşım”

Bodrum’un turizmde yaşadığı en önemli sorunun ulaşım olduğuna dikkat çeken Aras, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Kış turizminden bahsediyoruz, İngilizler Bodrum'a gelmek istiyorlar ancak ulaşım yok. Yaz döneminde İngiltere’nin belirli noktalarından Bodrum’a konulan charter seferleri var ama bunlar da yeterli değil. Konu tamamen ulaşıma dayanıyor. Şimdi bunun üzerine çalışmaya başlayacağız. Şu anda dış hatlar terminalimiz kapalı. Böyle bir ortamda kış turizminden bahsedilemez.”

“Otel yapılsın ama…”

Torba ve Yalıçiftlik’in turizm alanı ilan edilmesi ile ilgili de konuşan Başkan Aras, “Güvercinlik’ten Torba’ya kadar, kıyı kenar çizgisinde yer alan oteller bölgesinde, yine turizm tahsisinin önü açıldı. Bu da demektir ki o yol üzerinde, mevcut otellere yeni oteller eklenecek ve yaklaşık 200 ile 400 metre de içeri girecek. Yani o yolun sağındaki yeşil alanların tehdit edilmesi anlamına gelmektedir. Bunu da hep beraber oturup düşüneceğiz. Biz bu konuda gereken itirazı yaptık. Bundan sonraki gelişmelerde de size her zaman bilgi vereceğiz. Tabi ki otel yapılacak, yatırım yapılacak ancak Bodrum’un kültürüne, doğasına, insanına saygılı işler istiyoruz” dedi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha