Ah EMITT…

Uğur Zeren
Uğur ZerenMelek Hotels Genel Müdürü & Türkiye Küçük Oteller Derneği Başkan Yrd.
25 Şubat 2020, 15:11

Standların üst katlarında iş görüşmeleri yapılır, kontratlar imzalanırdı. Yeni teknolojilerle tanışılır, düzenlenen panel ve konferanslarda global turizm stratejileri hakkında bilgiler edinilirdi. Hiçbir zaman bir WTM veya ITB değildi, ama güzeldi, samimiydi ve “bizimdi” EMITT…

Fakat üzülerek belirmeliyim ki, son birkaç senedir turizm profesyonellerinin, gitsek mi gitmesek mi arasında kaldığı, ya da bir gün uğrayalım yeter, dediği bir organizasyona dönüştü.

Onlar da bu seneye kadarmış...

Şahsen bu sene, yollarda boşuna zaman kaybetmemek için gitmedim. Konuştuğum arkadaşlarımın birçoğu da gitmemiş. Bir bakıma erken protesto olmuş bizimki:) Ama iyi ki gitmemişiz dedik…

Gidenlerden duyduğuma göre, bu sene daha bir küçülmüş fuar; holler daralmış, katılımcı ve ziyaretçi sayısı azalmış. Bilindik birkaç büyük firma dışında katılan da pek olmamış. “Ambargonun etkisiyle olsa gerek” uluslararası katılımcı sayısı da bir hayli azmış.

Fuarın sahibi İngiliz firması HYVE Group’un, Amerika’nın ambargo koyduğu Küba, Venezuela, İran gibi ülkelerin tanıtımını yapan Türk acentalarına yasak koyması da bu kötü gidişin üzerine mum dikmek olmuş.

Türk turizmcilerinin, bu onur kırıcı davranışı akıldan çıkarmaması ve gereken tepkiyi 2021 yılında en iyi şekilde vermesi gerektiğini düşünüyorum.

İşin trajikomik tarafı ise, kendi ülkelerinde yapılacak olan 2020 WTM fuarında, EMITT’te ambargo koydukları ülkelerin standları var!

Anlamadım ki, bu İngilizler, sadece bizim mi Küba’ya gitmemizi istemiyorlar acaba?

Not: Yazının sorumluluğu yazarına aittir. www.turizmajansi.com ile bağlantı kurulamaz; doğacak hukuki sonuçlardan site sorumlu değildir.
Yorumlar
İlhan Balcan
10 Mart 2020, Salı 07:16
Merhabalar Uğur bey Bizzat Emitt fuarında bulundum. Evet söylendiği gibi çok zayıftı ama Küba standı gayet hareketli idi.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha