Rota

Adnan Köksal: Amaç gerçekten ülke imajı ve prestij ise…

Adnan Köksal: Amaç gerçekten ülke imajı ve prestij ise…
03 Ocak 2020, 19:25
İGA’nın İstanbul Havalimanı’nda devreye soktuğu karşılama sisteminin ilk günden buyana aksaklıklara neden olduğuna dikkat çeken Laal Meet&Greet’in kurucusu Adnan Köksal, kalıcı ve makul bir çözüm bulunması için yetkililere çağrıda bulundu.

Havalimanlarında profesyonel karşılama hizmeti sunan Laal Meet&Greet’in kurucusu Adnan Köksal, İGA’nın İstanbul Havalimanı’nda uygulamaya koyduğu karşılama sistemine ilişkin değerlendirmede bulundu.

Sistemin ilk andan itibaren aksamaya başladığına dikkat çeken Adnan Köksal, yoğun sezonda yaşanacak daha büyük sorunlara dair uyarılarda bulundu...

“Panoların önünde yığılma olacak!”

Çıkış kapısının karışışına yerleştirilen 3 adet dijital panonun, hem işleyiş hem de kapasite olarak yetersiz olduğunu dikkat çeken Adnan Köksal, “Yoğun sezonda, yolcuların binlerce isim arasında kendi ismini bulabilmesi hiç de kolay olmayacak. Çıkış trafiğinde, görme kusuru olan yolcular, yaşlılar ve farklı alfabe kullanımlarından kaynaklı bir yığılma olacaktır. Şahsen, yaşanacak kaosun, karşılamada tutulan kağıtlardan bile daha kötü bir görüntüye neden olacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“Ülke imajına zarar vermeyecek bir çözüm bulunmalı”

Mevcut panoda ismini göremeyen veya emin olamayan yolcunun, panolar önündeki ortalama 4-5 dakikalık beklemesinin bile, yoğun sezonda yönetilemeyen bir trafiğe dönüşeceğini iddia eden Adnan Köksal, İGA yönetiminin deneme yanılma yöntemiyle çözüm aramak yerine kendileriyle masaya oturarak, ülke turizmi ve imajına zarar vermeyecek bir yol bulması gerektiğini söyledi.

“Yolcunun da alışkınlıkları var”

Dünyanın önde gelen havalimanlarında karşılamanın geleneksel ve insan odaklı olarak yapılageldiğini hatırlatan Adnan Köksal, “İşim icabı yurtdışında 25’ten fazla uluslararası havalimanında incelemelerde bulundum. Hepsinde de geleneksel yöntem devam ediyor. Yolcunun da alıştığı bu tarzın terkedilmesinin, bir takım adaptasyon sorunlarını da beraberinde getireceğini düşünüyorum” dedi.

“En sakin dönemde böyleyse…”

İGA’nın sisteminin açıldığı günden buyana aksadığını ve rezervasyon girişi yapamadıklarını kaydeden Adnan Köksal, “Arızayla ilgili bilgi almak için aradığımızda personel, yoğunluktan dolayı sistemsel duraksamalar yaşandığını ifade ediyor. Sistem, havalimanın en sakin günlerinde bile böyleyse, nisan ayında başlayacak yoğunluktan sonra yaşanabilecek kaosu hayal bile edemiyorum” dedi.

“Eğer amaç, gerçekten ülke imajı ve prestijse…”

Meet&greet sektöründe sahip oldukları tecrübe ve bilgi birikiminin altını çizen Adnan Köksal, sorunun çözümü için de şu öneride bulundu: “Eğer gerçekten asıl amaç, hanutçuluğu ve görüntü kirliliğini önlemek ise, karşılama yapan acentaların personeli sisteme kayıt olduktan sonra, üniformalı ve tanıtım kartları ile gidip, standart ebatlardaki tabletlerle karşılamalarını yapsınlar. Neticede bu ülkenin turizmcileri olarak, elbette biz de kağıtları sallayarak, bağrış çağırışla karşılama yapılmasına karşıyız. Fakat İGA’nın sisteminin de yoğun sezonda tam anlamıyla bir kaosa dönüşeceğini şimdiden görüyorum.”

Yorumlar
Hakan Kutlu
05 Ocak 2020, Pazar 05:55
Adnancım hakli yanlarin var. Ben de yeni sistem rütuşlarla iyilestirilebilir kanısindayim. Eski halinde de hava limaninda at hırsızı tipli egitimsiz çok kişi vardı. Dil biliyor diye mardinli/ antakyalı tipler veya özbek/ kirgiz kaba suratsiz cok kişi bu isi yapiyordu... Kurs aldirip belge verip denetlenirlerse edep/ guleryüz/ yabanci dil vs dersleri olan en az 30 saatlik( 2 hf lik) kurs şart... İyi sezonlar herkese... Hakan Kutlu 22 yıllık kokartlı tur rehberi-yazar...
Fatih
04 Ocak 2020, Cumartesi 03:30
Çok doğru tespitler, yetkililerin mutlaka dikkate alması lazım.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha