Adnan Kıran: Müze zamları ertelensin…

Adnan Kıran: Müze zamları ertelensin…
27 Şubat 2020, 02:34
Ardı ardına gelen müze giriş ücreti zamları karşısında şaşkına dönen seyahat acentaları, yaşanan maliyet artışını karşılamakta güçlük çekiyor. Zamların sezon sonuna ertelenmesini isteyen acenta yöneticileri, sonrasında ise tarih ve oran açısından bir disipline kavuşturulması gerektiğini söylüyorlar.

Müze giriş ücretlerinde “zamansız ve plansız” yapılan fiyat artışları, incoming seyahat acentalarını adeta çıkmaza sürükledi. Eylül-ekim aylarında yurtdışındaki tur operatörleriyle -müze bileti dahil- “sabit fiyat” üzerinden anlaşmalarını tamamlayan acentalar, zamlarla birlikte artan maliyetleri karşılayamayacaklarını belirtiyorlar.

Adnan Kıran: Kişi başı maliyetimiz 30 Euro arttı

Müze zamlarının binlerce mağdurundan biri de İtalya pazarına çalışan Fiorino Tour’un sahibi Adnan Kıran. Orta ölçekli bir incoming seyahat acentası olarak, yapılan zamların üstesinde gelebilmelerinin mümkün olmadığını belirten Adnan Kıran, yüz yüze kaldıkları ekonomik tabloyu şöyle anlatıyor: “Son yapılan zamla, 7 gece, 8 günlük, İstanbul veya Anadolu turunda, kişi başı maliyetimiz 25-30 Euro arttı. Ortalama 35 kişiden oluşan gruplarımızdaki maliyet artışımız 1.000 Euro’yu bulacak. Sezonda 40 civarında grubu gezdirdiğimizi varsaydığımızda, toplam maliyet artışımız 40.00 Euro’yu bulacak.”

“Fiyat artışını yansıtabilmemiz mümkün değil”

Yaşanan artışı, çalıştıkları yabancı tur operatörlerine anlatabilmelerinin mümkün olmadığını söyleyen Adnan Kıran, “Fiyatlarımızı geçen yılın Ekim ayında, müze biletleri dahil olarak verdik. Onlar da verdiğimiz fiyatlar doğrultusunda broşürler basıp web sitelerinde afişe ettiler. Artışlar konusunda ikna etmeyi bir kenara bırakın, bu yönde bir girişimde bulunmamız bile güvenirliliğimize ve imajımıza ciddi zarar verecektir” diye konuştu.

“Katlanabilmemiz mümkün değil”

Seyahat acentalarının düşük kar marjları ile çalıştığını hatırlatan Adnan Kıran, şöyle devam etti: “40.000 Euroluk bir maliyet artışı bizim ölçeğimizdeki bir şirketi eksiye düşürür. Böylesi bir miktara katlanıp, sineye çekebilmemiz mümkün değil.”

“Ne zaman ve ne kadar artacağını bilemeden nasıl fiyat verebiliriz?”

Ülkenin turizm gelirini artırmak için müze giriş ücretlerine zam yapılmasının anlayışla karşılanabileceğini ifade eden Adnan Kıran, “Zammın Ağustos, bilemediniz Eylül ayının başında açıklanması lazım. Pazarlama çalışmamızı ve kontratlarımızı eylül-ekim aylarında tamamlıyoruz. Ne zaman ve ne kadar artacağını bilemeden nasıl fiyat belirleyebiliriz” dedi.

“Ersoy bu detayları bilemez”

Mehmet Nuri Ersoy’un bakanlığı döneminde uygulanan fiyat artış politikasının hatalı olduğunu ifade eden Adnan Kıran, Ersoy’un incoming yapmadığı için bu konuyu bilmemesinin doğal olduğunu belirterek, “Bakan iç turizm, biraz da outgoing yapıyor. O bu tür detayları bilemez. O, iç turizmde kendine yarayanı yaptı. Nalıncı keseri gibi çalıştı” dedi.

Zamlar ertelensin!

Zammın uygulanma tarihinin sezon sonuna bırakılması için yetkililere çağrıda bulunan Adnan Kıran, “Mevcut tabloda operasyonları iptal edip hiç yapmamak daha mantıklı görünüyor” diye sözlerini tamamladı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha