Adanın ‘batan oteli’ yeniden tahsise çıkarıldı…

Adanın ‘batan oteli’ yeniden tahsise çıkarıldı…
03 Eylül 2022, 00:57
Yassı Ada’da inşa edilen 5 yıldızlı otel yeniden tahsise çıkarıldı. Daha önce TOBB’a bağlı Gümrük ve Turizm İşletmeleri A.Ş. tarafından işletilen otel, zarar ettiği için kapatılıp kamuya devredilmişti.

Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nda (Yassı Ada) inşa edilen, kısa bir dönem işletildikten sonra, zarar ettiği için kamuya devredilen 5 yıldızlı otel, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yeniden tahsise çıkarıldı. 3 Eylül 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan tahsis duyurusunda, otelin “yabancı” girişimcilerin başvurusuna da açık olduğu belirtildi.

Mülkiyeti Hazineye ait olan 324 Yataklı 5 yıldızlı otel için tahsis başvuru evrakları, Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü Arazi Tahsis Daire Başkanlığı’ndan alınabilecek. (Tel: +90 312 470 71 55 - +90 312 470 73 43)

Hazırlanacak başvuru evraklarının ise 19/9/2022 günü saat 16:30’a kadar, Kültür ve Turizm Bakanlığının Genel Evrağına (AG Katı), elden teslim edilmesi gerekiyor.

“Sosyal ve teknik altyapıya katılım için müzakere yapılacak”

Otel için birden fazla başvuru yapılması halinde Bakanlık, başvuruları yeterli görülen girişimciler arasında, belirlenecek usul ve esaslara göre sosyal ve teknik altyapıya katılım amaçlı müzakere yapacak. Tek başvurunun olması halinde ise girişimciden, yatırımın özelliğine göre Müzakere Komisyonu tarafından belirlenecek tutarda sosyal ve teknik altyapıya katılım payı istenebilecek.

TOBB’un desteğine rağmen ayakta kalamamıştı

Daha önce Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile 137 Oda ve Borsanın ortaklığı ile kurulan Gümrük ve Turizm İşletmeleri A.Ş. tarafından, Katre Island Otel adıyla işletilen otel, sektörden yeterli ilgiyi görmemişti. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile ona bağlı kurumlar tarafından desteklenmesine rağmen zarar etmekten kurtulamayan otel, kapatılarak hazireye devredilmişti.

Alkollü içecek verilmiyordu…

İlk açıldığında alkollü içki verilmeyen otelde, yeni dönemde içki yasağının şart koşulup koşulmayacağı ise henüz bilinmiyor.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha