Acentelerden TÜRSAB'a ültimatom

Acentelerden TÜRSAB'a ültimatom
02 Haziran 2017, 17:14
IATA ve uçak bileti satan seyahat acentelerinin karşı karşıya kaldıkları sorunlara çözüm bulmak amacıyla düzenlenen “Değerlendirme ve Ortak Akıl Toplantısı” Taksim Grand Öztanık Oteli’nde gerçekleşti. TÜRSAB Yönetim Kurulu üyesi Numan Olcar'ın da katıldığı toplantıda tansiyon sık sık yükseldi.

IATA Acentelerinin ve uçak bileti satan seyahat acentelerinin karşı karşıya kaldıkları sorunlara çözüm bulmak amacıyla düzenlenen “Değerlendirme ve Ortak Akıl Toplantısı” bugün (2 Haziran) Taksim Grand Öztanık Oteli’nde gerçekleşti.

Düzenlenen toplantıda uçak bileti satan seyahat acentelerinin mevcut sorunları “UATP / YKB Corporate Kart Uygulaması” ve “Dış Hatlarda Dinamik Stok ve Bire Bir Teminat Uygulaması” başlıkları altında ele alındı.

Toplantıda açılış konuşmasını yapan IATA Seyahat Acenteleri Derneği Eski Başkanı ve Glory Turizm'in sahibi Selma Yılmaz; uzun bir süre TÜRSAB’ın bir toplantı düzenlemesini ve sektörün sorunlarına sözcü olmasını beklediklerini fakat TÜRSAB’ın böyle bir niyeti olmadığını fark ettikten sonra bu toplantıyı düzenleme kararı aldıklarını belirtti.

19 yıldır kaybediyoruz

Havayolu firmalarının sitelerindeki satışlarda hizmet bedelini almaması bilet satışı yapan seyahat acentelerini büyük sıkıntıya sokmakta olduğunu ve 19 yıldır kaybettiklerini söyleyen Yılmaz, son olarak THY’nin uygulamaya koyduğu UATP Kart uygulamasının acentelerin sonunu getirdiğini öne sürdü.

Havayolu firmaları ile seyahat acentelerinin aldıkları hizmet bedelinin eşitlenmesi için mevcut TÜRSAB yönetiminin vaatleri olduğunu belirten Aydın; TÜRSAB’ın bu yönde hiçbir adım atmadığını sözlerine ekledi.

Acentelerin nefes alacağı bir yer kalmadı

Dinamik stok ve teminat konusundaki sorunların yanı sıra UATP Kartı sorununun da devreye girdiğini, kurumsal müşterilerin bu kart ile ödeme yapacaklarını belirten Selma Aydın; “corporate kart uygulaması seyahat acentelerinin sonu olmuştur” dedi.

Toplantıya katılan TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Numan Olcar; corporate kart, üyelik sistemi, sadakat programları ve bu uygulamalar sonrasında acentelerin yaşadığı sorunlar için bundan sonrası için nasıl bir yol izlenmesi gerektiği hakkında açıklamalarda bulundu.

Numan Olcar, THY’nin bir takım uygulamaları “yaptım oldu” şeklinde hayata geçirmesinin herkesi zora soktuğunu belirtti. Olcar; THY UATP Kart uygulamasının seyahat acentelerini de kapsayacak şekilde genişletilmesinin ve bunun seyahat acentelerini de fayda sağlayacağını ve bunun gerçekleşmesi gerektiğini söyledi. Olcar, bu yönde ortak bir çalışma yürütebileceklerini belirtti.

Toplantı kapsamında sorunlarını ve bu sorunlarının çözümü için yapılması gerekenler hakkında görüşlerini belirten katılımcılar, ortak kanı olarak çözüm önerilerini şu maddeler olarak belirlediler:

1.Çalışma grubu oluşturulması

2.Yapı Kredi Bankası’nın kart uygulamasını hiçbir seyahat acentesinin imzalamaması

3.Change.org’da “Müşterime Dokunma” başlıklı imza kampanyasının açılması

Toplantı sonrasında ISAD Eski Başkanı ve Glory Turizm'in sahibi Selma Yılmaz ve Adrasa Turizm'in sahibi Uğur Hacıalioğlu Turizm Ajansı’na açıklamalarda bulundular.

"İlk adım için önemli bir katılım sağlandı"

Selma Yılmaz toplantının oldukça verimli geçtiğini belirterek, “ilk adım için önemli bir katılım sağlandı; TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Numan Olcar’ın katılması da sorunlarımızı görmesi açısından iyi oldu, kendisine YKB Corporate kart sözleşmesini acentelerin imzalamaması için TÜRSAB’ın bir açıklama yayımlamasını talep ettik fakat buna yanaşmadı.” dedi.

"TÜRSAB düzenleseydi bu kadar katılım olmazdı"

Adrasa Turizm'in Sahibi Uğur Hacıalioğlu da kendi çabalarıyla düzenledikleri toplantıya katılımın oldukça yüksek olduğunu söyleyerek; “TÜRSAB böyle bir toplantı düzenleseydi bu kadar acenteyi bir araya toplayamazdı.” dedi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha