Acenta tüketici ilişkilerinde çok önemli değişiklik yolda

Acenta tüketici ilişkilerinde çok önemli değişiklik yolda
21 Kasım 2018, 22:53
TÜRSAB'ın da talep ettiği Tüketici Hakem Heyetlerinin yapısının değişimi için düğmeye basıldı. Değişiklik ne gibi yenilikler getirecek.? İşte detaylar...

TÜRSAB Tüketici, Otel, Acenta, Rehber İlişkileri (TOAR) İhtisas Başkanı İbrahim Tanrıverdi, TÜRSAB TV'de Cem Polatoğlu moderatörlüğündeki 'Acentalar Soruyor' programında tüketici hakem heyetleriyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Heyetlerde seyahat sektörünü bilen yok

Tüketicilerin seyahat acenteleriyle ilgili şikayetini TÜRSAB'ın TOAR birimine, belli bir meblağa kadar tüketici hakem heyetlerine ya da Tüketici Mahkemesine iletebildiğini belirten Tanrıverdi, TOAR'a gelen dosyaların avukatların da dahil olduğu uzman kadro tarafından titiz bir şekilde incelendiğini, tüketici ve ticaret yasası dikkate alınarak hakkaniyetli bir şekilde karar verildiğini vurguladı. İl ve ilçelerde bulunan Tüketici hakem Heyetlerinin ise illerde Ticaret İl Müdürü, belediye, ticaret odası ve barodan bir kişinin de dahil olduğu toplam 5 kişiden oluştuğunu ifade eden Tanrıverdi, bu kişilerin seyahat sektörü hakkında uzmanlık bilgisine sahip olmasının mümkün olmadığına dikkat çekti.

Acentelerin cebinden çıkan paralar dikkate alınmıyor

Heyetlerin verdiği kararlarda sorunlar olduğunu belirten Tanrıverdi, " Heyetlerde kararlar genellikle 'Tüketici bu hizmeti almamıştır parasının iadesine' diye çıkıyor. Ama bu acenta 'Müşteri için otele para ödedi mi?' 'Uçak bileti aldı mı?' 'Araç kiraladı mı?' 'Yaptığı harcamayı geri alma şansı var mı?' Bunlar hiç gözetmeden karar çıkabiliyor. " diye konuştu.

'Seyahat sektörü uzmanları bilirkişi olsun' önerisini götürdük

TÜRSAB'ın yeni yönetiminin hakem heyetlerinde turizmle ilgili görüşülecek dosyalarda seyahat sektörünü bilen uzmanların da yer almasına yönelik çalışma yaptığını hatta bu konuda Ankara'da Ticaret Bakanlığına ziyaretler gerçekleştirdiklerini ifade eden Tanrıverdi " Yetkililere 'Hakem heyetlerine müdahil olalım' dedik . Onlar da 'O kadar çok meslek grubu var ki hangisini heyetlere alalım' dediler. Biz de TÜRSAB'ın Türkiye genelinde Yöre Temsil Kurulları olduğunu bu kurullardan belirlenecek temsilcilerin il ve ilçelerdeki hakem heyetlerinde turizmle ilgili dosyalara bilirkişi olarak müdahil olabileceğini söyledik. Buna sıcak baktılar. Şu anda görüşmeler devam ediyor." diye konuştu.

İhtisaslaşmış hakem heyeti geliyor, kararlar bağlayıcı olacak

İbrahim Tanrıverdi Avrupa Birliği ve Türkiye'nin işbirliğinde Tüketici Hakem Heyetlerinin yeniden yapılandırılmasına yönelik Mayıs ayında bir projenin başlatıldığını söyledi. Projeyle ilgili gerçekleştirilen bazı toplantılara kendisinin de katıldığını belirten Tanrıverdi " Bu toplantılarda Tüketici hakem heyetlerinin yapısı sorgulanıyor. Normalde TOAR gibi bankacıların, sigortacıların ve enerji sektörünün de kendi içinde hakem heyetleri var. Ancak TOAR'da dahil olmak üzere sektör birlikleri bünyesindeki hiç bir hakem heyetinin kararları bağlayıcı değil. Bize göre İhtisaslaşmış hakem heyetlerinin oluşturulması gerekiyor. TOAR'da ihtisaslaşmış hakem heyeti olarak yasada yeri olmalı. Toplantılarda dile getirdiğimiz görüşler rapor hale getiriliyor. 2 sene sürecek projenin sonunda tüketici hakem heyetleri yeniden şekillenecek. Biz de TÜRSAB olarak ihtisaslaşmış hakem heyetimiz olacak diye ümit ediyoruz" diye konuştu. İhtisaslaşmış hakem heyet kararlarının hem acentayı hem tüketici için bağlayıcı olacağını belirten Tanrıverdi " " Bu yapılanma bittikten sonra ihtisaslaşmış hakem heyetleri aynen bir mahkeme gibi olacak. Şu andaki tüketici hakem heyetlerinin yetkisine kavuşmuş olacağız" ifadelerini kullandı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha