ABTA, İngiliz turiste yaz rotası önerdi, favori Yunanistan

ABTA, İngiliz turiste yaz rotası önerdi, favori Yunanistan
09 Temmuz 2021, 14:23
İngiltere turizmde pandemi sürecinde trafik ışık modelini uygulamaya devam ederken seyahat acentalarının resmi kuruluşu ABTA da yaz tatili için listelere uygun tavsiyelerde bulundu.

İngiltere 19 Temmuz'dan itibaren iki aşısı olan vatandaşlarının karantinaya gerek kalmadan sarı listede yer alan ülkelere seyahat edebileceklerini açıkladı. İngiliz Seyahat Acentaları Birliği (ABTA) da gidilecek destinasyonlar konusunda gezginlere tavsiyelerde bulundu.

Dışişleri Bakanlığı'nın sakıncalı listesinde bulunmayan İspanya'nın Kanarya Adaları ile Yunanistan’ın Rodos, Kos, Zakynthos, Girit ve Korfu da dahil olmak üzere bir dizi yaz tatili noktasına seyahat etmenin mümkün olduğu belirtilen açıklamada Yunanistan adaları dikkat çekti.

ABTA İletişim Direktörü Graeme Buck, “Bu popüler destinasyonlar, kilometrelerce güzel plajlar, muhteşem güneş ve lezzetli yerel yemekler sunuyor; ayrıca giriş için aşınızı yaptırdığınızı kanıtlamış olmanız yeterli. İki dozu yaptırdığını ve üzerinden 14 gün geçtiğini kanıtlayan gezginler için negatif sonucu olan bir test vermesi gerekmiyor, bunun yerine aşılandıklarını gösteren NHS COVID Pass'ı kullanabilecekler” dedi.

ABTA ayrıca yeşil listede bulunan Malta, Madeira, Balear Adaları ve Karayipler'deki çeşitli adalar da dahil olmak üzere aşılı olsun ya da olmasın, gezginlerin geri dönüşlerinde tecrit edilmek zorunda olmadığı popüler tatil destinasyonlarını da öneriyor. Ancak seyahate gidiş ve dönüşte PCR testi zorunluluğu tüm listeler içinde geçerli.

İngiltere’de aşı olmayanlar ise tatilden döndüklerinde karantinaya girmek ve test yaptırmak zorundalar. Bilindiği üzere yeşil, sarı ve kırmızı listede yer alan ülkelere gidiş ve dönüşlerde karantina kriterleri de değişkenlik gösteriyor.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nın listesinde Türkiye hala kırmızı bölgede görünüyor. Yani Türkiye’ye gelen İngiliz vatandaşları 14 gün karantinada kalmak zorunda. Türkiye'nin seyahat engeli gevşetilen sarı liste ülkelerinin arasına ne zaman gireceği ise henüz bilinmiyor.

Aşısı olmayanlar gidecekleri destinasyona göre hangi kurallara uymaları gerektiği de ABTA’nın resmi internet sitesinde yer alıyor.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha