ABD'ye seyahatlerde yeni dönem!

ABD'ye seyahatlerde yeni dönem!
14 Haziran 2022, 09:04
ABD yönetimi ülkeye girişlerde test zorunluluğuyla ilgili yeni karar aldı.

Biden yönetimi, Amerika'ya havayolu seyahatiyle giriş yapan yolcuların uçuştan 24 saat öncesinde negatif COVID-19 testi ibraz etmeleri zorunluluğunun kaldırıldığını açıkladı. Böylelikle ABD, Corona virüsünün yayılmasını kontrol altına almak amacıyla hükümetin getirdiği kısıtlayıcı önlemlerden birini daha gevşetmiş oldu.

Üst düzey bir Biden yönetimi yetkilisi, yurtdışından havayoluyla Amerika'ya gelen yolcuların negatif COVID-19 testi ibrazı zorunluluğunun, Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'nin (CDC) artık gerekli olmadığı yönündeki değerlendirmesi üzerine Pazar gece yarısından itibaren sona erdirildiğini bildirdi.

Biden yönetimi, geçen yıl Avrupa'nın büyük çoğunluğu, Çin, Brezilya, Güney Afrika, Hindistan ve İran'a uygulanan, zorunlu olmayan seyahat yasağını kaldırmış, bunun yerine Amerika'ya girişte negatif COVID-19 testi zorunluluğu getirmiş ve bireyleri, başkalarına yönelik riske göre sınıflandırma yoluna gitmişti. Uygulama, Amerika'ya seyahat eden yabancı ve göçmen olmayan yetişkinlerin sadece bazı istisnalar haricinde tam aşılı olması zorunluluğunu da beraberinde getirmişti.

İlk uygulama, tam aşılı olduklarının kanıtının yanısıra yolcuların seyahatten üç gün önce yaptırdıkları COVID-19 testinin negatif olması şartı arıyor, aşısız yolcular içinse test yaptıracakları süreyi seyahatten önce üç gün yerine bir güne indiriyordu.

Biden yönetimi, 2021 yılı Kasım ayında aşırı bulaşıcı Omicron varyantının tüm dünyada hızla yayılması üzerine uygulamayı sıkılaştırdı ve aşı statüsüne bakılmaksızın, tüm yolcuların Amerika'ya girişte uçuştan bir gün önce test yaptırması zorunluluğu getirdi.

Havayolu ve turizm şirketleri, uluslararası seyahat üzerinde caydırıcı etkisi olduğu gerekçesiyle aylardır test zorunluluğunu kaldırması için Biden yönetimine baskı uyguluyordu. Çok sayıda ülke, turizmi canlandırmak için tam aşılı ve takviye aşılı yolcular için test zorunluluğunu kaldırmıştı. (Amerikanın sesi)

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha