ABD'li turistlere bel bağladı: Görülmemiş rezervasyon!

ABD'li turistlere bel bağladı: Görülmemiş rezervasyon!
14 Haziran 2021, 15:40
Her beş kişiden birinin turizm sektöründe çalıştığı komşu Yunanistan, Covid-19 pandemisi nedeniyle yaşanan kayıpları telafi etmek için ABD'li turistlere bel bağladı.

Pandemi nedeniyle geçen yıl turizmde ağır kayba uğrayan Yunanistan, bu sene doğrudan uçuşlar sayesinde çok sayıda ABD'li turisti ağırlıyor. Rezervasyonların görülmedik ölçüde çok olduğu belirtildi.

Doğrudan uçuşlar etkili oldu

İngiliz gazetesi The Observer, pandemiye rağmen ABD'li turistlerin binlerce kilometre uzaktan Yunanistan'a akın etmesinin arka planında bu yaz artırılan doğrudan uçuşların bulunduğunu yazdı. İki ülke arasında geçmişte görülmemiş sayıda doğrudan uçuş yapıldığı belirtilirken, Yunanistan Turizm Bakanı Haris Theoharis son altı ayda ülkenin reklamını yapmak için sürekli ABD'ye gidip geldiğini anlattı.

Uçak koltukları en az yüzde 50 dolu

Theoharis, gelinen noktada Atlanta, Chicago ve Dallas gibi ABD'deki ulaşım merkezlerinden Atina'ya aktarmasız uçulduğunu, Atina'yı uçuş noktası olarak programlarına ekleyen 10 havayolu firmasının dokuzunun da ABD merkezli olduğunu söyledi. Theoharis, "Yunanistan'ı güvenli bir destinasyon olarak markalaştırdık ve 14 Mayıs'ta açılacağımızı söyledik. Tarihleri değiştirmedik. Mesaj netti" diye konuştu. Yunan bakan, doğrudan uçuşlardaki koltukların yüzde 50'ından fazlasının şimdiden satıldığını ve pandemi öncesi verilere kıyasla ABD'li turistlerin yaklaşık yüzde 50'sini geri kazandıklarını söyledi.

ABD'den otellere görülmemiş rezervasyon

Mora Yarımadası'ndaki tatil kasabası Napflion'da bir küçük otelin sahibi olan Alekos Kastrinos da, ABD'den daha önceden görülmemiş sayıda rezervasyon aldıklarını, kasım ayı için bile yer ayırtanların olduğunu söyledi. "Amerikalılar bizim için cennet" diyen Kastrinos, ABD'li turistlerin bahşiş bırakmakta da çok cömert davrandığını belirterek "Para bırakacaklar ve bu, korona virüsü felaketinden ve ekonomik krizden sonra bize çok yardım edecek. Onları tanrı gönderdi" dedi. (Gazete Duvar)

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha