ABD'den Türkiye'ye 'Rus uçuşlarını durdurun' baskısı

ABD'den Türkiye'ye 'Rus uçuşlarını durdurun' baskısı
26 Ocak 2023, 23:58
The Wall Street’te çıkan bir haberde ABD’nin, Rus havayollarının Türkiye'ye Amerikan yapımı uçaklarla uçmasını durdurması için Ankara'ya baskı yaptığı iddia edildi.

The Wall Street Journal gazetesi, ABD'li yetkililerin Rus havayollarının Türkiye'ye Amerikan yapımı uçaklarla uçmasını durdurması için Ankara'ya baskı yaptığını yazdı. Özel kaynaklara dayandırılan haberde gelişme, "Türkiye'yi Moskova'ya uygulanan yaptırımları uygulamaya ikna etmek için yeni bir hamlenin sinyali" diye yorumlandı.

Haberde, üst düzey Amerikalı yetkililerin geçen ay Türk vatandaşlarının, yaptırımları ihlal ederek Rusya ve Belarus'a gidip gelen ABD yapımı uçaklara yakıt ikmali ve yedek parça gibi hizmetler sağlamaları halinde hapis cezası, para cezaları, ihracat ayrıcalıklarını kaybetme ve diğer önlemler alma riskiyle karşı karşıya oldukları konusunda Türkiye'yi uyardığı ileri sürüldü.

Haberde, ABD Ticaret Bakan Yardımcısı Thea Rozman Kendler'in aralık ayında Türkiye'ye yaptığı ziyarette bu konuda bir masajı Türk yetkililere ilettiği ileri sürüldü.

Eski bir ABD ticaret temsilcisi yardımcısı olan Emily Kilcrease, Türkiye'ye artan baskıya dikkati çekerek "Belli bir noktada, yaptırımla ilgili bir işlem yapmak zorunda kalacaklar. Aksi takdirde, ihlaller hakkında bilgi sahibi oldukları ve bunu önlemek için hiçbir şey yapamadıkları ortaya çıkarsa, her şey alt üst olur" yorumunu yaptı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha