AB Komiseri: Temmuz ayında Avrupa yine serbest seyahat bölgesi olabilir

AB Komiseri: Temmuz ayında Avrupa yine serbest seyahat bölgesi olabilir
06 Haziran 2020, 14:00
Avrupa Birliği, Schengen ülkeleri içinde geçiş sorununu çözerken zorunlu seyahatler dışında kapıları dışarıya en erken temmuz ayında açılacak.

Avrupa Birliği İçişleri Komiseri Ylva Johansson, AB serbest seyahat bölgesinin Haziran sonundan önce tekrar faaliyete geçebileceğini duyurdu.

26 Schengen ülkesi İtalya’daki COVİD-19 salgını sonrası sınırlarını komşularına danışmadan kapatmışlardı. Tabii bu durum trafik sıkışıklığı ve tıbbi teslimat gibi bazı zorluklar doğmuştu.

AB ülkeleri iç işleri bakanları arasında geçtiğimiz Cuma günü bir video konferans yapıldı. Bu toplantının ardından konuşan Johansson, “Şahsen ben Schengen bölgesinin tam olarak işlevini yerine getireceğine haziran ayının sonundan itibaren geri dönülmeyecek şekilde vatandaşlara hareket özgürlüğünün verileceğine inanıyorum” dedi.

Açıklamada Avrupa'nın Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi’nin çalışma ve ölçümlerinin önemi dile getirilirken Avrupa’ya dışarıdan seyahatin 15 Haziran’a kadar kısıtlandığını ancak pek çok bakanın bunu temmuz ayı başına kadar uzatılmasını istediğini de sözlerine ekledi. Dolayısıyla zorunlu haller dışında temmuz ayından önce seyahatin şimdilik pek mümkün olmadığı görülüyor.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha