AB'den tur operatörlerine kötü haber!

AB'den tur operatörlerine kötü haber!
24 Nisan 2020, 11:02
Alman tur operatörlerinin ve seyahat acentelerinin Covid-19 salgını nedeniyle tatilleri iptal edilen müşterilere kupon dağıtmalarına izin veren sisteme Avrupa Birliği Komisyonu'ndan cevap geldi.

Avrupa Birliği Komisyonu üyesi Didier Reynders iptal edilen paket turlar için müşterilere sunulan zorunlu kuponlarla ilgili konuştu.

Zorunlu tutulması doğru değil

Tüketicilere tur iptalinde kuponun zorunlu tutulmasının AB yasalarına uygun olmadığını belirten Reyndres, " Üye devletlerin kararları AB yasalarına uygun olmalı. Tüketicilere kupon seçeneği zorunlu olarak dayatılmamalı. Kupon ya da parasının iadesi arasında seçenek sunulmalı. Yani kupon uygulamasını tercih etme konusunda tüketicilerin gönüllülüğü esas alınmalı " dedi.

Reynders, tur iptallerinde müşterilere para iadelerinin de 14 gün içinde yapılması gerektiğini dile getirdi.

Alman hükümeti 31 Aralık 2021'e dek geçerli kupon sistemini onaylamıştı

Avrupa seyahat pazarının lokomotif ülkesi Almanya'da hükümet, Alman Seyahat Birliği DRV’nin önerisini kabul ederek, tatil ve tüm seyahat rezervasyonlarının iptali yerine devlet destekli “kupon” verilmesi yönünde karar almıştı.

Alman hükümetinin açıkladığı karara göre, 8 Mart 2020 tarihinden önce yapılmış rezervasyonlar için tüketiciye 31 Aralık 2021 tarihine dek geçerli bir seyahat kuponu verilecek. Söz konusu seyahat kuponları, şirketlerin iflası ve benzeri durumlara karşı devlet garantili olacaktı. 31 Aralık 2021 tarihine kadar kullanılmayan kuponlar içinse iade garantisi verildiği açıklanmıştı.

Kararı son derece yerinde ve zamanında alınmış bir karar olarak değerlendiren DRV Başkanı Norbert Fiebig, böylece pek çok turizm şirketinin iflastan kurtulacağını söylemişti.

Alman hükümetinin bu kararı Avrupa çapında uygulanması için Avrupa Birliği’ne de önereceğine işaret eden Fiebig, AB’nin de bir an önce benzer bir karar almasını beklediklerini kaydetmişti.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha